Uk
Залишити заявку

Закінчення терміну ПД – основа для припинення іпотеки?

ВСУ оприлюднив правовий висновок, що регламентує аспекти припинення зобов’язань та іпотеки через закінчення строків позовної давності. Аналізуємо!

Передісторія висновку у справі №522/12443/17-ц від 22.01.2020

Розглядалася позовна вимога про визнання недійсним договору купівлі-продажу квартири, зустрічний позов про усунення перешкод у користуванні житлом шляхом виселення та зустрічний позов про стягнення коштів за договором позики.

Усі позови місцевий суд об’єднав в одне провадження, встановивши таке:

  1. У 2013 році сторони уклали договір позики, за яким позивач від одного з відповідачів отримав гроші на рік.
  2. «Підстрахували» угоду іпотечною угодою щодо нерухомості (квартири).
  3. Сторони домовилися про порядок задоволення вимог іпотекодержателя.
  4. Договором зафіксували право останнього у разі настання проблем із поверненням боргу у позасудовому порядку продати квартиру від свого імені своєму покупцю за свою ціну, попередньо повідомивши про це позичальника.
  5. Наявна у справі розписка підтверджує, що позивач за первинним позовом отримала від відповідача гроші у борг на 12 міс.
  6. Ще одна розписка підтверджує, що за рік позикодавець отримав від позичальника суму відсотків.
  7. Юридична експертиза договорів та розписок показала їхню дійсність.

«Складна комбінація! Позивачі за зустрічним позовом уклали договір купівлі-продажу квартири, визнаний судом першої інстанції недійсним. Зустрічний позов про стягнення боргу судом було задоволено, а наступну зустрічну вимогу «усунути перешкоди у користуванні квартирою шляхом виселення» суд вважав неправомірною».

Справа «потрапила» до апеляційної інстанції!

Вона «куплю-продаж» спершу визнала дійсною!

Адже право іпотекодавця на продаж було передбачено договором сторін та вимогу щодо попередження власника квартири було дотримано.

А одразу після цього визнала її недійсність!

Адже грошове зобов’язання позичальника залишилося невиконаним, а позичальник-іпотекодержатель пропустив термін задоволення вимог шляхом погашення заборгованості.

Фактично апеляція вирішила питання щодо позовної давності на позовну вимогу про визнання недійсності договору, тоді як заяву про застосування ПД подавала відповідачка за зустрічним позовом про стягнення боргу за позикою.

«Точку» у справі поставив ВСУ, позначивши, що…

Закінчення строку позовної давності до основної та додаткової вимоги позикодавця щодо боргу за договором позики та звернення стягнення на заставне майно (також за наявності судового рішення про відмову в цьому позові на підставі пропуску строку давності) саме по собі основне зобов’язання не анулює!

Отже, підставою для припинення іпотечних правовідносин за абзацом 2 частини 1 статті 17 ЗУ «Про іпотеку» служити не може.

02.06.2020

30

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
Верховний Суд Нью-Йорка: стягнення боргів з громадянина РФ

Показова для міжнародної судової практики справа бізнесмена Ігоря Мавлянова закінчилася тим, що американський суд визнав судові рішення Москви справедливими. Справа розглядалася в нью-йоркському суді трохи більше року. Чому так далеко від батьківщини відповідача? Тому що саме туди він мігрував після визнання його банкрутом в РФ. Передісторія справи Банк ВТБ двома договорами надав позики одній з […]

Що ж «коштує» будинок побудувати? Роз’яснення Мінрегіону!

Мати своє житло – це норма! Його можна купити, отримати від держави або побудувати самостійно! Останній спосіб – самий трудомісткий, але цілком реальний, оскільки … Чинне законодавство передбачає право кожного громадянина побудувати собі будинок і зробити це можна за спрощеною процедурою! Але, не кожен користується цим правом, адже «бюрократична тяганина» в нашій країні аж ніяк […]

Прописана в будинку бабусі внучка, даруванню – не перешкода!

Бабуся в суді довела своє право дарувати житло, незважаючи на факт реєстрації в ньому маленької внучки! ВСУ висновком у справі №385/1598/18 визначив, що вона не один з батьків і не той, хто його замінює, отже, вільна в праві відчуження! Діло було так! До суду в інтересах малолітньої доньки звернулася її мама. Зажадала визнання договору дарування […]

Суддя у відпустку – грабіжники на свободу!

Головним «героєм» цього матеріалу став суддя, який пішов у відпустку, не врегулювавши всі свої поточні справи, за що і був покараний. На думку дисциплінарного органу, що застосував санкції, ініційовані прокуратурою, питання, яке повинен був вирішити суддя, не було складним і обставин, що ускладнювали його вирішення, також не було. Передісторія для розуміння Третя дисциплінарна палата Вищої […]

Ознайомлений з умовами кредиту? Значить не обдурений банком!

Позичальник, який ознайомився з умовами кредитування, не може звинуватити банк в обмані або повинен своє звинувачення довести в суді, якщо справа дійшла до цього. Встановлює цю, скажімо так догму, правовий висновок ВСУ у справі № 569/423/15-ц від 05.03.18 та більш «старий» висновок у справі № 6-1341цс15 від 02.12.15. Ці висновки «відповідають» на питання, в якому […]

Підробити документ і не потрапити за ґрати? Реально?

Цікаво судді судять! По-іншому і не скажеш, проаналізувавши справу №750 / 5469/18, яка дійшла до ВСУ і закінчилася оприлюдненням по ній правового висновку 03.03.2021. Спочатку був виправдувальний вирок … Райсуд дійшов висновку про невинність обвинуваченого у вчиненні кримінального злочину, передбаченого ч. 1 ст. 358 ККУ (підробка документів). Цим же вироком громадянина «заарештували на півроку» за […]