Uk
Залишити заявку

Заборона на виїзд за кордон: аспекти накладання та зняття!

ЦПКУ забороняє боржникам залишати країну! Це означає, що при спробі виїхати за кордон фізособа може раптом дізнатися про те, що саме їй робити це заборонено, оскільки до неї застосовано цей обмежувальний захід, встановлений як забезпечення виконання судового рішення.

“Сюрприз”! Сплата боргу автоматично кордон не відкриває. Причина — процес зняття заборони законодавством врегульовано, але не безпосередньо, скажімо так.

Насамперед такій особі потрібна буде термінова юридична консультація на тему «борги»!

Аналізуємо законодавчий контекст питання!

ЦПКУ (ст. 337) встановлює правила тимчасового обмеження права виїзду за межі нашої країни як винятковий захід для виконання волі правосуддя.

Норма складається з 5 частин, кожна з яких визначає процедуру застосування цього заходу судом.

Зокрема, частина 4 зазначеної статті надає суду можливість невідкладно розглядати подання про застосування заборони без повідомлення сторін за клопотанням органів виконавчої служби.

Закон дозволяє судовим органам тимчасово обмежувати право виїжджати із країни звичайних громадян і боржників-учасників справ про неплатоспроможність у порядку, регульованому Кодексом за процедурами банкрутства.

«Прогалина в законодавстві — регламентація питання скасування цього виняткового заходу забезпечення. Норми, які б визначали порядок та підстави для ануляції заборони на виїзд з України, у національному законодавстві є, але… Процедура тривалого та швидкого вирішення цього питання «на місці» в природі поки що не існує!»

ЦПКУ (ст. 441) свідчить, що анулювати тимчасову заборону на виїзд може суд винесенням ухвали (рішення) за мотивованою заявою зацікавленої сторони виконавчого провадження.

Закон надає суду право розглядати таку заяву протягом 10 днів з моменту подання. Постанова про ануляцію заборони або про відмову в її скасуванні підлягає оскарженню.

Після відмови боржник має право знову звернутися до суду з аналогічним проханням за наявності обставин, що обґрунтовують його прохання.

Чи швидкий спосіб вирішення проблеми?

Швидкого способу скасування заборони на кордоні немає! На відпочинок чи в робочу поїздку за межі України можуть «не пустити» борги та вирішити це питання одразу їх погашенням у разі виникнення проблеми не вийде.

Короткий алгоритм дій боржника, який зіткнувся з такою проблемою:

  1. «За місцем» дізнатися, хто ініціатор заборони (виконавча служба або суд), причину та дату її встановлення.
  2. Отримати копію рішення-підстави встановлення заборони в ініціатора.
  3. Залежно від отриманої відповіді: оскаржити заборону, попросити її скасування, виконати зобов’язання.

Важливо! Будь-яку поїздку можна «підстрахувати», якщо заздалегідь звернутися до Державної прикордонної служби із запитом та уточнити наявність/відсутність заборони на перетин кордону!

14.02.2020

175

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
Борги за комуналку не переходять автоматично до нових власників

У разі нестачі коштів на покупку житла, деякі громадяни свідомо йдуть на придбання квартири або будинку «з боргами». За наявності суттєвих заборгованості за комунальні послуги власник готовий продати свою житлову нерухомість з хорошою знижкою. Розмір такої знижки зазвичай покриває заборгованість з лишком. І всі при цьому задоволені. Колишній власник позбавляється від проблемної нерухомості, яку він […]

Вимогливі контрзаходи. Альтернативні способи тиску на боржника

Що робити, якщо боржник виявився «твердим горішком» і стягнути з нього борги шляхом «інкасування розрахункових рахунків дебітора», «співпраці з приставами», «стягнення з контролюючих осіб» та «через процедуру банкрутства» не вдалося? Включаємо важку юридичну артилерію! Починаємо кримінальне переслідування, подаємо заяву в УФАС про недобросовісність, тиснемо на партнерів та контрагентів боржника, використовуємо будь-які інші робочі способи. Про […]

Дитина розлучених батьків – об’єкт боротьби за увагу

У 99% зі 100% розлучення – проблемний захід, а допомога адвоката при розлученні – необхідність, що визначає результат справи. Поділ майна – півбіди, а боротьба за увагу дітей – справжня проблема. Залишимо передмови. Живі ситуації — судова практика, у якій суди визначали способи участі у виховному процесі дитини батька, яка проживає окремо. Законодавство щодо регулюючого […]

Суд покарав поліцейських за грубе проведення обшуку

Скажімо так, рішення Дніпровського апеляційного суду у справі 199/6247/20 від 16.06.2021 — не безпрецедентний випадок, але на увагу заслуговує, оскільки… В Україні зараз немає усталеної судової практики щодо відшкодування моральної шкоди, заподіяної незаконними діями правоохоронних органів. Є самотні судові рішення, одне із яких ми аналізуємо. Ця судова інстанція задовольнила МІЛЬЙОННИЙ позов про відшкодування моральної шкоди […]

ВСУ про втрату права користування житлом через непроживання

Постановою по справі №465/7083/13-ц від 10.07.19 Верховний Суд України надав свого роду житлову юридичну консультацію, відповівши на питання, чи є сам по собі факт непроживання неповнолітніх осіб в квартирі безумовною юрпідставою для втрати ними права користування житловою площею. Питання виникло в ході розгляду за позовом особи, який просив у суді визнати факт втрати користування квартирою […]

ВСУ затвердив обов’язковість договору! Висновок у справі №456/2946/17

Спочатку! До суду звернулася юрособа з позовом до фізособи, вимагаючи виконання зобов’язання за умовами попередньої тристоронньої угоди з передачею авансових платежів для подальшого придбання відповідачкою квартири. Позовні вимоги були мотивовані тим, що заявник свої зобов’язання щодо інформаційного забезпечення та сприяння у підписанні між відповідачкою та третьою особою договору купівлі-продажу квартири виконав. Відповідачка квартиру купила, але […]