Uk
Залишити заявку

Заборона на виїзд за кордон: аспекти накладання та зняття!

ЦПКУ забороняє боржникам залишати країну! Це означає, що при спробі виїхати за кордон фізособа може раптом дізнатися про те, що саме їй робити це заборонено, оскільки до неї застосовано цей обмежувальний захід, встановлений як забезпечення виконання судового рішення.

“Сюрприз”! Сплата боргу автоматично кордон не відкриває. Причина — процес зняття заборони законодавством врегульовано, але не безпосередньо, скажімо так.

Насамперед такій особі потрібна буде термінова юридична консультація на тему «борги»!

Аналізуємо законодавчий контекст питання!

ЦПКУ (ст. 337) встановлює правила тимчасового обмеження права виїзду за межі нашої країни як винятковий захід для виконання волі правосуддя.

Норма складається з 5 частин, кожна з яких визначає процедуру застосування цього заходу судом.

Зокрема, частина 4 зазначеної статті надає суду можливість невідкладно розглядати подання про застосування заборони без повідомлення сторін за клопотанням органів виконавчої служби.

Закон дозволяє судовим органам тимчасово обмежувати право виїжджати із країни звичайних громадян і боржників-учасників справ про неплатоспроможність у порядку, регульованому Кодексом за процедурами банкрутства.

«Прогалина в законодавстві — регламентація питання скасування цього виняткового заходу забезпечення. Норми, які б визначали порядок та підстави для ануляції заборони на виїзд з України, у національному законодавстві є, але… Процедура тривалого та швидкого вирішення цього питання «на місці» в природі поки що не існує!»

ЦПКУ (ст. 441) свідчить, що анулювати тимчасову заборону на виїзд може суд винесенням ухвали (рішення) за мотивованою заявою зацікавленої сторони виконавчого провадження.

Закон надає суду право розглядати таку заяву протягом 10 днів з моменту подання. Постанова про ануляцію заборони або про відмову в її скасуванні підлягає оскарженню.

Після відмови боржник має право знову звернутися до суду з аналогічним проханням за наявності обставин, що обґрунтовують його прохання.

Чи швидкий спосіб вирішення проблеми?

Швидкого способу скасування заборони на кордоні немає! На відпочинок чи в робочу поїздку за межі України можуть «не пустити» борги та вирішити це питання одразу їх погашенням у разі виникнення проблеми не вийде.

Короткий алгоритм дій боржника, який зіткнувся з такою проблемою:

  1. «За місцем» дізнатися, хто ініціатор заборони (виконавча служба або суд), причину та дату її встановлення.
  2. Отримати копію рішення-підстави встановлення заборони в ініціатора.
  3. Залежно від отриманої відповіді: оскаржити заборону, попросити її скасування, виконати зобов’язання.

Важливо! Будь-яку поїздку можна «підстрахувати», якщо заздалегідь звернутися до Державної прикордонної служби із запитом та уточнити наявність/відсутність заборони на перетин кордону!

14.02.2020

130

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
Проблемні аспекти стягнення боргу за рішенням іноземного суду

Знову про легалізацію іноземного рішення суду в Україні. Сьогодні — про одну з проблем, з якою систематично стикаються резиденти Польщі, які продали товар або надали послугу українській компанії. Інформація буде корисною тим, хто вже зіткнувся з проблемою та стане інформативно цікавою для тих, хто планує співпрацю з українськими компаніями. Знання допоможе останнім не зробити помилку […]

ВСУ: стягнення боргів та заміна боржників у виконавчому провадженні

Велика Палата Верховного Суда Україна розібралась у питаннях, на кого по закону покладається зобов’язання погашення боргів за заміну первісного боржника двома – основним та субсидіарним на стадіях виконання судового рішення. «Заміна сторін нікого від відповідальності не звільняє, виконавчі дії вчиняються по відношенню до обох боржників!» – висловився ВСУ, оприлюднивши 26.06.19 відповідний правовий висновок у справі […]

Стягнення на іпотеку – не привід для заборони на виїзд з країни

ВСУ не дозволив банку заборонити своїм боржникам виїжджати за межі України, оскільки в ЦПКУ немає такого заходу забезпечення позовних вимог, як тимчасове обмеження права на виїзд за кордон, навіть якщо щодо іпотечного майна розпочато процедуру звернення стягнення. Короткий огляд обставин справи Банк звернувся до суду з проханням встановити заборону на виїзд за кордон своєму клієнтові […]

Чи можуть подружжя під час розлучення ділити самовільно збудований будинок?

Хотіли заощадити, а вийшло навпаки. Подружжя збудувало будинок, в якому планували жити довго і щасливо, але сімейний союз розпався. У суді постало питання про те, як ділити будинок, який, як виявилося, поділити не можна, через те, що він не був вчасно і належним чином узаконений. Діло було так… У травні 2018 року до суду звернулася […]

Підробити документ і не потрапити за ґрати? Реально?

Цікаво судді судять! По-іншому і не скажеш, проаналізувавши справу №750 / 5469/18, яка дійшла до ВСУ і закінчилася оприлюдненням по ній правового висновку 03.03.2021. Спочатку був виправдувальний вирок … Райсуд дійшов висновку про невинність обвинуваченого у вчиненні кримінального злочину, передбаченого ч. 1 ст. 358 ККУ (підробка документів). Цим же вироком громадянина «заарештували на півроку» за […]

Побудували будинок? Правильно вводимо його в експлуатацію!

Влада продовжує піклуватися про те, щоб громадяни самі забезпечували себе житлом! Не так давно Мінрегіон роз’яснив нюанси спрощеної процедури будівництва житлового будинку, а тепер на офіційному сайті з’явилася деталізована процедура введення приватних будинків в експлуатацію. Аналізуємо процес! Ключова вимога від якої залежить вся подальша процедура – це те, що будинок повинен бути побудований відповідно до […]

lacomics.org