Uk
Залишити заявку

ВЗАЄМОДІЯ З СУДОВИМИ ПРИСТАВАМИ НА СТАДІЇ ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ

У попередній статті ми розглянули один із інструментів стягнення заборгованості за кордоном (у РФ) – інкасування банківських рахунків боржників. Не перераховуватимемо наново весь інструментарій. Перейдемо одразу до наступного етапу стягнення — відповіді на запитання «як результативно співпрацювати із судовими приставами?», тому що успіх та швидкість стягнення у процесі примусового виконання рішення суду залежить виключно від цих «вартових закону».

Небагато статистики для розуміння суті

Судові пристави дуже зайняті люди. Офіційні цифри свідчать, що за рік роботи пристави фізично встигають відпрацювати до результату приблизно 20% справ у них. Це критично низький рівень ефективності!

При цьому пристави мають законну «лазівку» для зменшення обсягу роботи — ст. 46 ФЗ «Про виконавче провадження», що дозволяє припиняти справи через «неможливість стягнення». Підставою для застосування цієї причини є відсутність, що підлягають стягненню грошей та інших активів у боржника.

А також у приставів є «відпрацьована схема» прискорення робочого процесу — розсилаються стандартні запити у всі фінустанови, де боржник має рахунки, у ФПС, у ДІБДР, у Росреєстр і все!

Важливо! Оскаржити бездіяльність у цьому випадку практично неможливо, оскільки керівництво судових приставів-виконавців та суди визнають «розсилання» достатнім робочим мінімумом.

Цікава математика! При середньостатистичній завантаженості судовий пристав на ведення однієї справи може виділити не більше 40 хвилин на день.

Очевидно, час пристава безцінний! За такого розкладу бездіяльність пристава може призвести до втрати активів, які можна стягнути, або до «запізнення», коли багато кредиторів.

З важливістю розібралися, тепер…

Моменти, які слід тримати на прицілі!

Як тільки судовий акт набрав законної сили, кредитор має 3 роки для «запуску» виконавчої процедури в реалізацію.
Ініціюється порушення виконавчого провадження подачею заяви (+оригінал виконавчого листа) до територіального органу ФССП за місцем реєстрації юридичної адреси дебітора.
Документи подаються особисто стягувачем або надсилаються поштою – рекомендованим листом (+повідомлення, +опис вкладення).
Виконавчий лист не повинен містити помилок, оскільки в такому разі він знову «повернеться» до стягувача, а це втрата дорогоцінного часу.
Виконавчий документ «з помилками» виправляється через суд за заявою стягувача у середньому протягом місяця.
Відповіді про відмову у відкритті або постанови про відкриття виконавчого провадження чекати доведеться 7 р/д.
2 місяці — відведений законом час на виконання вимог виконавчого листа.
«Прострочення» двомісячного терміну для пристава не каране, а навпаки — основа для припинення провадження.
Стягувач і боржник мають право, а пристав зобов’язаний надавати їм доступ до «вивчення та копіювання» матеріалів справи.
Стягувач і боржник можуть давати усні та письмові пояснення, заперечувати проти клопотань, а дії чи бездіяльність пристава можуть оскаржити.
Повторно виконавчий документ може бути пред’явлений на примусове виконання ще раз не раніше ніж через 6 міс. після дня завершення виконавчого провадження (раніше можна, якщо є відомості про те, що майновий стан боржника змінився).
У справі може бути кілька кредиторів із виконавчими листами на руках, тобто грошей на всіх може не вистачити.

Що може пришвидшити процес?

Клопотання про накладення арешту на власність дебітора, додане до заяви про порушення виконавчого провадження (+клопотання про встановлення обмежень, що застосовуються за законом).

Фіксація у заяві наявної інформації про суб’єкта-боржника та про його майно (+документи, що підтверджують її, що мають значення для оперативного виконання заявлених вимог).

Активна участь та всебічна допомога приставу, а саме:

Збір та надання офіційних та неофіційних відомостей про боржника (наприклад, виписка про право власності на майно надає право приставу одразу виносити ухвалу про застосування вимогливих заходів).
Організація швидкої «доставки» пристава особистим транспортом на підприємство, на роботу, додому до боржника, до майна останнього, а також доставка документів на пошту або до фінансових установ.
Допомога у розшуку боржника (його активів) через міжрайонні відділи судово-виконавчої влади, правоохоронні органи, завдяки чому на боржника можна порушити кримінальну справу за ч. 1 ст. 315 КК РФ «Злісне невиконання рішення суду, що набрало законної сили».

Функціонал пристава коротко

Виконавець розпочинає розгляд заяв та клопотань сторін, повідомляючи останніх про наявність термінів та процедури оскарження, що виноситься у справі постанови.
Виконавець вживає заходів, необхідних для виконання – запитує інформацію, перевіряє бухгалтерію, накладає арешти на ліквідні активи боржника тощо.
Виконавець перевіряє майновий стан боржника, і, якщо нічого немає, складає акт про неможливість стягнення (виконавчий лист повертає стягувачу).
Виконавець «знаходить» майно, яке можна стягнути та розпочинає процедуру його добровільного/примусового вилучення/реалізації в еквіваленті боргу за виконавчим листом.

Підсумуємо!

Взаємодіяти з виконавчою службою необхідно однозначно. Приміром, у Вашого проблемного клієнта є кілька рахунків із грошима в різних банках, і він ці кошти «ганяє» між ними, судовий пристав може оперативно і відразу їх заарештувати. Надалі – справа техніки.

Слід розуміти, що якщо стягувати нічого, то потрібно шукати інші можливості (наприклад, «перекласти» борги на контролюючих осіб дебітора, про них ми розповімо в наступній статті) — звертатися до відповідних юридичних фірм, які надають послуги зі стягнення міжнародних боргів.

29.01.2022

63

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
ВСУ: стягнення боргів та заміна боржників у виконавчому провадженні

Велика Палата Верховного Суда Україна розібралась у питаннях, на кого по закону покладається зобов’язання погашення боргів за заміну первісного боржника двома – основним та субсидіарним на стадіях виконання судового рішення. «Заміна сторін нікого від відповідальності не звільняє, виконавчі дії вчиняються по відношенню до обох боржників!» – висловився ВСУ, оприлюднивши 26.06.19 відповідний правовий висновок у справі […]

Що ж «коштує» будинок побудувати? Роз’яснення Мінрегіону!

Мати своє житло – це норма! Його можна купити, отримати від держави або побудувати самостійно! Останній спосіб – самий трудомісткий, але цілком реальний, оскільки … Чинне законодавство передбачає право кожного громадянина побудувати собі будинок і зробити це можна за спрощеною процедурою! Але, не кожен користується цим правом, адже «бюрократична тяганина» в нашій країні аж ніяк […]

ДТП. Страховка. Якщо ремонт авто дорожче, ніж покупка?

Справи щодо ДТП судді не дуже «люблять»! Занадто в них багато нюансів, наявність яких найчастіше унеможливлює об’єктивний розгляд, а участь у них страхових компаній ускладнює все в рази! ВСУ «довелося» розбиратися у справі про стягнення страхового відшкодування, в якому ремонт авто виявився дорожчим за саме авто, а СК не хотіла бачити цей факт, оскільки він […]

Заборона на виїзд за кордон: аспекти накладання та зняття!

ЦПКУ забороняє боржникам залишати країну! Це означає, що при спробі виїхати за кордон фізособа може раптом дізнатися про те, що саме їй робити це заборонено, оскільки до неї застосовано цей обмежувальний захід, встановлений як забезпечення виконання судового рішення. “Сюрприз”! Сплата боргу автоматично кордон не відкриває. Причина — процес зняття заборони законодавством врегульовано, але не безпосередньо, […]

Дитина розлучених батьків – об’єкт боротьби за увагу

У 99% зі 100% розлучення – проблемний захід, а допомога адвоката при розлученні – необхідність, що визначає результат справи. Поділ майна – півбіди, а боротьба за увагу дітей – справжня проблема. Залишимо передмови. Живі ситуації — судова практика, у якій суди визначали способи участі у виховному процесі дитини батька, яка проживає окремо. Законодавство щодо регулюючого […]

«Безпідставно отримані кошти» та «аванс» — різні поняття

ВСУ постановою у справі №910/21154/17 від 15.02.2019 розмежував поняття «аванс» та «безпідставно отримані кошти»! Оприлюднено правовий висновок Від самого початку! Одна юрособа звернулася до госпсуду з позовом до іншої юрособи про стягнення суми передоплати за договором виготовлення меблів за індивідуальним замовленням. Позов мотивований був тим, що підрядник взяті на себе зобов’язання не виконав (навіть не […]