Uk
Залишити заявку

Виконання рішень арбітражу в РФ – стягуємо борги з юридичних осіб. Теорія та практика

Передмова!

Стягнення прострочених боргів з юридичних осіб – процедура багатоетапна і по-різному варіантна. Розглянемо всі етапи та варіанти покроково. Матеріал розділений на окремі блоки, щоб кожен хто його читає, міг легко ознайомитися саме з тим, що йому потрібно (при цьому не забороняється переривати читання і зробити дзвінок юристу для особистої консультації).

Введення у тему!

Ключовий за складністю та здійсненністю етап стягнення – виконання судового рішення. На ньому кредитори — власники підприємств, директори і навіть корпоративні юристи, які не мають досвіду в арбітражних справах, застрягають на роки. Тому юрконсультація на тему. Розбираємось досконально.

Етапи стягнення: загальні моменти

1. Інкасація розрахункових рахунків дебіторів.
2. Співпраця з приставами, які реалізують примусове виконання волі правосуддя.
3. Притягнення контролюючих осіб дебітора до субсидіарної відповідальності.
4. Ініціювання банкрутства (нагляд та конкурсне провадження).
5. При необхідності: а) ініціювання кримінального переслідування; б) подання заяви до УФАС про недобросовісність; в) «тиснення» на партнерів та контрагентів боржника; г) використання інших актуальних способів.

Стягнення: інкасуємо розрахункові рахунки дебіторів

Очевидно, знання того, чи є у боржника гроші і де він їх зберігає інформація мега корисна! Гроші, що зберігаються на банківських рахунках, можна стягнути! Починати процедуру можна лише після вступу в силу судового рішення.

Перша дія — подання запиту до податкової інспекції щодо надання інформації про наявні рахунки дебітора. Запит – це заява, до якої прикладається копія виконавчого листа. Відповідь на запит – довідка про діючі та неактивні рахунки, термін формування якої – 5 р/д.

Другий крок процесу інкасування рахунків боржника — особистий візит або надсилання документів поштовою службою (кур’єром) до фінустанови, в якій є активний рахунок, для подання заяви на інкасо.

Окремі аспекти подання заяви:

  • Якщо це поштове надсилання, робити його слід рекомендованим листом з повідомленням та складанням опису.
  • Якщо подача особисто до банку, обов’язковою є реєстрація його в журналі вхідної кореспонденції.

Важливо! Заява подається або надсилається разом з оригіналом виконавчого листа, а адресу для відправлення краще заздалегідь уточнити у банку!

Якщо на рахунку боржника є гроші банк списує їх на підставі виконавчого листа протягом 3-5 р/д. Якщо коштів немає, рахунок боржника заморожується на видаткові операції до надходження коштів.

Третій момент, який слід врахувати. Є рахунки, інкасування яких законом заборонено/обмежено. Це спеціальні рахунки керуючих компаній та організацій, призначені для операцій із держконтрактами та держоборонзамовленнями. Вони можуть бути інкасовані виключно: у дохід країни, для видачі зарплати та для відшкодування шкоди життю та здоров’ю.

Проблематика етапу

Процедура інкасування обмежена терміном придатності виконавчого листа. Його можна пред’явити до виконання лише через 3 роки після набуття судовим актом юридичної сили! При цьому банкам необхідно пред’являти виключно оригінал, тому якщо рахунків у боржника декілька в різних банках, доведеться діяти в рамках «deadline».

Крім того, слід знати, що процедура інкасування може «гальмуватися»:

– Через податкову інспекцію, яка призупинила рух за рахунками боржника;
– Через арешт рахунків приставами по інших виконавчих проваджень;
– Через подані на інкасо інші виконавчі листи інших кредиторів;
– Через судовий арешт коштів як забезпечувальні заходи;
– Через перегонку боржником грошей між своїми рахунками в інших банках, тощо.

Вказані проблеми – це реальні проблеми стягнення заборгованості із іноземних фірм! У разі недієздатності зазначеного варіанта рекомендується переходити до етапу співпраці з приставами, які реалізують примусове виконання волі правосуддя. Як це робити читайте тут.

18.01.2022

73

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
КСУ: звільняти працівника-контрактника у відпустці теж не можна

КСУ рішенням щодо конституційної скарги у справі № 6-р (II)/2019 від 04.09.2019 категорично «заборонив» роботодавцям звільняти своїх співробітників, які перебувають у відпустці або не працюють через настання тимчасової непрацездатності! КСУ при цьому зазначив, що на ситуацію абсолютно не може впливати той факт, що трудові відносини працівника і роботодавця оформлені трудовим договором (контрактом). Тобто, ніякого працівника […]

Що ж «коштує» будинок побудувати? Роз’яснення Мінрегіону!

Мати своє житло – це норма! Його можна купити, отримати від держави або побудувати самостійно! Останній спосіб – самий трудомісткий, але цілком реальний, оскільки … Чинне законодавство передбачає право кожного громадянина побудувати собі будинок і зробити це можна за спрощеною процедурою! Але, не кожен користується цим правом, адже «бюрократична тяганина» в нашій країні аж ніяк […]

Суд покарав поліцейських за грубе проведення обшуку

Скажімо так, рішення Дніпровського апеляційного суду у справі 199/6247/20 від 16.06.2021 — не безпрецедентний випадок, але на увагу заслуговує, оскільки… В Україні зараз немає усталеної судової практики щодо відшкодування моральної шкоди, заподіяної незаконними діями правоохоронних органів. Є самотні судові рішення, одне із яких ми аналізуємо. Ця судова інстанція задовольнила МІЛЬЙОННИЙ позов про відшкодування моральної шкоди […]

ВСУ про стягнення безпідставно придбаного майна

Ризики інвестування у будівництво в Україні очевидні, проте в цю галузь все одно продовжують вкладати, адже попит на житло в нашій країні залишається стабільно високим. При інвестуванні внесок «зростає» разом із будівництвом, чим ближче термін здачі її в експлуатацію, тим дорожчою вона стає. При цьому стабільно високим залишається ризик вкласти і не отримати нічого, або […]

Стягнення на іпотеку – не привід для заборони на виїзд з країни

ВСУ не дозволив банку заборонити своїм боржникам виїжджати за межі України, оскільки в ЦПКУ немає такого заходу забезпечення позовних вимог, як тимчасове обмеження права на виїзд за кордон, навіть якщо щодо іпотечного майна розпочато процедуру звернення стягнення. Короткий огляд обставин справи Банк звернувся до суду з проханням встановити заборону на виїзд за кордон своєму клієнтові […]

З юрособи-боржника нема чого стягнути? Притягнення контролюючих осіб до субсидіарної відповідальності!

Нагадування! Матеріал присвячений стягненню боргів із іноземних юридичних осіб, зокрема, з боржників – резидентів РФ. Діємо за принципом “на війні всі засоби хороші”, а саме – застосовуємо всі можливі інструменти для стягнення. Вже розглянули «інкасування розрахункових рахунків дебіторів» та «співпрацю з приставами». Переходимо до способу, який допоможе, якщо попередні варіанти не спрацювали або їх неможливо […]