Uk
Залишити заявку

Виконання рішень арбітражу в РФ – стягуємо борги з юридичних осіб. Теорія та практика

Передмова!

Стягнення прострочених боргів з юридичних осіб – процедура багатоетапна і по-різному варіантна. Розглянемо всі етапи та варіанти покроково. Матеріал розділений на окремі блоки, щоб кожен хто його читає, міг легко ознайомитися саме з тим, що йому потрібно (при цьому не забороняється переривати читання і зробити дзвінок юристу для особистої консультації).

Введення у тему!

Ключовий за складністю та здійсненністю етап стягнення – виконання судового рішення. На ньому кредитори — власники підприємств, директори і навіть корпоративні юристи, які не мають досвіду в арбітражних справах, застрягають на роки. Тому юрконсультація на тему. Розбираємось досконально.

Етапи стягнення: загальні моменти

1. Інкасація розрахункових рахунків дебіторів.
2. Співпраця з приставами, які реалізують примусове виконання волі правосуддя.
3. Притягнення контролюючих осіб дебітора до субсидіарної відповідальності.
4. Ініціювання банкрутства (нагляд та конкурсне провадження).
5. При необхідності: а) ініціювання кримінального переслідування; б) подання заяви до УФАС про недобросовісність; в) «тиснення» на партнерів та контрагентів боржника; г) використання інших актуальних способів.

Стягнення: інкасуємо розрахункові рахунки дебіторів

Очевидно, знання того, чи є у боржника гроші і де він їх зберігає інформація мега корисна! Гроші, що зберігаються на банківських рахунках, можна стягнути! Починати процедуру можна лише після вступу в силу судового рішення.

Перша дія — подання запиту до податкової інспекції щодо надання інформації про наявні рахунки дебітора. Запит – це заява, до якої прикладається копія виконавчого листа. Відповідь на запит – довідка про діючі та неактивні рахунки, термін формування якої – 5 р/д.

Другий крок процесу інкасування рахунків боржника — особистий візит або надсилання документів поштовою службою (кур’єром) до фінустанови, в якій є активний рахунок, для подання заяви на інкасо.

Окремі аспекти подання заяви:

  • Якщо це поштове надсилання, робити його слід рекомендованим листом з повідомленням та складанням опису.
  • Якщо подача особисто до банку, обов’язковою є реєстрація його в журналі вхідної кореспонденції.

Важливо! Заява подається або надсилається разом з оригіналом виконавчого листа, а адресу для відправлення краще заздалегідь уточнити у банку!

Якщо на рахунку боржника є гроші банк списує їх на підставі виконавчого листа протягом 3-5 р/д. Якщо коштів немає, рахунок боржника заморожується на видаткові операції до надходження коштів.

Третій момент, який слід врахувати. Є рахунки, інкасування яких законом заборонено/обмежено. Це спеціальні рахунки керуючих компаній та організацій, призначені для операцій із держконтрактами та держоборонзамовленнями. Вони можуть бути інкасовані виключно: у дохід країни, для видачі зарплати та для відшкодування шкоди життю та здоров’ю.

Проблематика етапу

Процедура інкасування обмежена терміном придатності виконавчого листа. Його можна пред’явити до виконання лише через 3 роки після набуття судовим актом юридичної сили! При цьому банкам необхідно пред’являти виключно оригінал, тому якщо рахунків у боржника декілька в різних банках, доведеться діяти в рамках «deadline».

Крім того, слід знати, що процедура інкасування може «гальмуватися»:

– Через податкову інспекцію, яка призупинила рух за рахунками боржника;
– Через арешт рахунків приставами по інших виконавчих проваджень;
– Через подані на інкасо інші виконавчі листи інших кредиторів;
– Через судовий арешт коштів як забезпечувальні заходи;
– Через перегонку боржником грошей між своїми рахунками в інших банках, тощо.

Вказані проблеми – це реальні проблеми стягнення заборгованості із іноземних фірм! У разі недієздатності зазначеного варіанта рекомендується переходити до етапу співпраці з приставами, які реалізують примусове виконання волі правосуддя. Як це робити читайте тут.

18.01.2022

85

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
ДТП. Страховка. Якщо ремонт авто дорожче, ніж покупка?

Справи щодо ДТП судді не дуже «люблять»! Занадто в них багато нюансів, наявність яких найчастіше унеможливлює об’єктивний розгляд, а участь у них страхових компаній ускладнює все в рази! ВСУ «довелося» розбиратися у справі про стягнення страхового відшкодування, в якому ремонт авто виявився дорожчим за саме авто, а СК не хотіла бачити цей факт, оскільки він […]

Коли виселення з іпотечного житла «нікуди» неможливе?

Найкорисніший правовий висновок ВСУ у справі №761/22755/18 від 06.11.2019 — юридична допомога (консультація), життєва історія про те, як банку не вдалося виселити «в нікуди» позичальника-неплатника з іпотечної квартири! Передісторія розгляду До суду звернувся банк із позовом про виселення з квартири та зняття осіб з реєстрації. Мотивація позову: «Банк набув на спірне житло право власності відповідно […]

З юрособи-боржника нема чого стягнути? Притягнення контролюючих осіб до субсидіарної відповідальності!

Нагадування! Матеріал присвячений стягненню боргів із іноземних юридичних осіб, зокрема, з боржників – резидентів РФ. Діємо за принципом “на війні всі засоби хороші”, а саме – застосовуємо всі можливі інструменти для стягнення. Вже розглянули «інкасування розрахункових рахунків дебіторів» та «співпрацю з приставами». Переходимо до способу, який допоможе, якщо попередні варіанти не спрацювали або їх неможливо […]

ВСУ про втрату права користування житлом через непроживання

Постановою по справі №465/7083/13-ц від 10.07.19 Верховний Суд України надав свого роду житлову юридичну консультацію, відповівши на питання, чи є сам по собі факт непроживання неповнолітніх осіб в квартирі безумовною юрпідставою для втрати ними права користування житловою площею. Питання виникло в ході розгляду за позовом особи, який просив у суді визнати факт втрати користування квартирою […]

Позивач погрожував судді, який не розтлумачив йому умови оренди

Навіть рішення з господарського спору може стати грунтом для погроз! Наприклад, розгляд однієї зі справ, в ході якого позивач просив розтлумачити йому окремі пункти договору оренди земельної ділянки, закінчився тим, що незадоволений ухваленим не на його користь судовим рішенням орендар, сприйняв це як особисту образу і пообіцяв судді, що він за це відповість! Суддя спочатку […]

Продаж квартири зараз, а гроші за неї згодом! Чи варто?

Довіряй, але не поспішай підписувати! Історія про те, як людина залишилася без квартири, лише тому, що повірила покупцеві на слово та підписала договір до отримання грошей! Продавець спробував у суді довести, що його обдурили, але за фактом виявилося, що просто «кинули». «Кинули» всі — і покупець, і ВСУ, як остання інстанція, де він намагався домогтися […]