Uk
Залишити заявку

ВСУ завадив банку стягнути недостачу з інкасатора

ВСУ 23.10.19 у справі №522/6582/16-ц оприлюднив правовий висновок щодо неправоти банку, стягувати кошти в рахунок погашення кредитного боргу за неіснуючою кредитним договором.

Подробиці розгляду

Громадянин-колишній співробітник банку звернувся в суд з позовом до банку про стягнення безпідставно отриманих останнім грошових коштів. Мотивовано позовну заяву було наступним:

 • позивач працював в банку на посаді водія-охоронця-інкасатора;
 • в одному з відділень була зафіксована недостача коштів;
 • банк цю недостачу «повісив» на позивача і став списувати з його зарплатного рахунку;
 • списання проходило по паперах, як «погашення заборгованості за кредитним договором»;
 • оскільки позивач з банком договір позики не укладав, вважає, що списання проходило безпідставно;
 • отже, гроші підлягають поверненню, оскільки це його зарплата.

Позивач заявив в суді, що провини його у втраті сейф-пакета немає, тому і гроші з нього, як відшкодування збитку, списувалися незаконно!

Суд першої інстанції в задоволенні позову відмовив, вказавши позивачеві на наявність трудових відносин між ним і банком, зокрема, закріплених договором про повну матеріальну відповідальність, який «дозволив» банку реалізувати стягнення з працівника. Апеляція з цим погодилася!

«Касаційна інстанція« в особі »Верховного Суду вирішила питання по-іншому! Більш детально були досліджені обставини події і об’єктивно оцінений факт відсутності кредитного договору, як підстави для списання коштів з позивача».

Було з’ясовано наступне:

 1. Перевезення грошей, в якій брав участь позивач, здійснювалося колективно, що унеможливлює встановлення індивідуальної відповідальності кожного з водіїв-інкасаторів.
 2. Пункт перший логічно передбачає, що спірні кошти, могли стягуватися на підставі договору про колективну (бригадну) матеріальну відповідальність.
 3. Зазначений договір в матеріалах справи відсутній, отже, рішення судів попередніх інстанцій про стягнення збитків банку, базуються на недоведеність вини позивача.
 4. Службове розслідування в банці закінчилася тим, що «недостача сталася ймовірно з вини водіїв», а остаточне рішення мало бути прийняте після висновків поліграфа.
 5. Позивача звільнили з посади в зв’язку з втратою довіри, але до того, як це сталося, з його зарплати списали гроші в рахунок погашення неіснуючої кредитної заборгованості.

Зазначені обставини «говорять» про те, що списання коштів здійснювалося незаконно, оскільки кредитного договору немає, отже, позику не надавали і обов’язки у позивача платити за неї в природі просто не існує!

06.01.2020

7

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
Договірні зобов’язання і розстрочка судового рішення

Велика Палата ВСУ правовим висновком у справі № 916/190/18 від 04.06.19 відповіла на питання, чи припиняє розстрочка виконання судового рішення договірне зобов’язання? Згідно з оприлюдненим висновком розстрочка по суті лише впливає на саму процедуру примусового виконання рішення, при цьому природа договірної заборгованості залишається незмінною, оскільки: Актуальний законодавчий порядок припинення зобов’язання або відкриття виконавчого провадження за […]

Пристойна пенсія – не перешкода для витребування аліментів

Обов’язок дітей утримувати своїх батьків, які потребують допомоги встановлена ​​законодавством! Якщо діти не виконують її добровільно, то батьки мають право вимагати аліменти через суд і такі сімейні справи завжди складні, судова практика по ним постійно змінюється і доповнюється, а розібратися в них без консультації юриста по аліментах дуже важко. 5 вересня 2019 року ВСУ розглянув […]

Правовий висновок, що регламентує дарування частки в АТ

Велика Палата ВСУ постановою по справі №909/1294/15 від 01.10.19 «анулювала» висновок ВСУ у справі №33/45-09-1388 від 22.12.09, за допомогою якого суди розглядали суперечки про дарування учасниками акціонерних товариств часток в цих самих товариствах один одному. Дарування частки по-новому! Поступка частки в статутному капіталі товариства не вважається самостійним непойменованим договором, так як реалізується шляхом укладення договору […]

Нюанси угод, вчинених особами, які не усвідомлюють своїх дій

«Всі угоди, реалізовані особами, які в момент їх вчинення не усвідомлювали свої дії в повній мірі, підлягають визнанню недійсними, але їх визнання в суді такими повинно здійснюватися після повного дослідження матеріалів справи!» – такий висновок зробив ВСУ 18.09.19 за підсумками розгляду справи №311/3823/15-ц. Історія спору До суду з вимогою визнати недійсність довіреності і, реалізований на […]

Аспекти нарахування судового збору при стягненні іпотеки

«За вимогами про звернення стягнення на предмет іпотеки судовий збір обчислюється виходячи з вартості заставного майна, а не з розміру боргового зобов’язання!» – висловився ВСУ постановою по справі №307/ 23/18 від 02.10.19. Висновок був зроблений після розгляду касаційної скарги кредитора-стягувача на рішення судів першої та апеляційної інстанцій, якими вони відмовили позивачу в розгляді позовних вимог. […]

Борги за комуналку не переходять автоматично до нових власників

У разі нестачі коштів на покупку житла, деякі громадяни свідомо йдуть на придбання квартири або будинку «з боргами». За наявності суттєвих заборгованості за комунальні послуги власник готовий продати свою житлову нерухомість з хорошою знижкою. Розмір такої знижки зазвичай покриває заборгованість з лишком. І всі при цьому задоволені. Колишній власник позбавляється від проблемної нерухомості, яку він […]

lacomics.org