Uk
Залишити заявку

ВСУ. Юрисдикція корпоративних спорів між учасниками АТ

Верховний Суд України відповів на запитання, в яких судах розглядаються спори, що виникають із корпоративних відносин між діючими та вибувшими учасниками товариств, щодо визнання недійсними рішень загальних зборів, внесення змін до статуту, а також у яких судах здійснюється розірвання договорів про купівлю-продаж часток у статутному капіталі та цінних паперів.

Так, Верховний Суд України (судова палата КЦС) розглянув справу за позовами, об’єднаними в одне провадження, під час якого договори купівлі-продажу цінних паперів були визнані недійсними.

Позивачів представляв один із акціонерів. Покупцем акцій виступила компанія, яка діє на підставі замовлення за брокерською угодою на фондовому ринку.

Обласний та апеляційний суд відмовили в задоволенні позову про визнання договорів купівлі-продажу цінних паперів недійсними!

Мотивовано тим, що спірні договори купівлі-продажу цінних паперів укладено на підставі нотаріально посвідчених довіреностей, виданих особисто позивачами та дійсних на момент здійснення оскаржуваних правочинів. Останні укладаються відповідно до умов, передбачених довіреністю.

«З такими висновками судів попередніх інстанцій суд касаційної інстанції не погодився! Суд проаналізував доводи сторін та дійшов висновку, що такі спори є господарсько-правовими, відповідно, розглядаються в порядку господарського судочинства»!

Основні моменти ухвали у справі N 760/23870/17-с від 05.01.2020 (справа № 61-1155св19) цього органу юстиції:

  1. Пунктом 4 ч. 1 ст. 12 у чинній редакції ГПКУ на момент подання позову зазначено, що в господарських судах розглядаються справи, «породжені» корпоративними правовідносинами у спорах між юридичною особою та її діючими або вибувшими учасниками (засновниками, учасниками, акціонерами), а також між учасниками, пов’язаними зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням юридичної особи, правами та обов’язками учасників юридичної особи, за винятком трудових спорів.
  2. Спір, що аналізується, виник щодо відчуження акцій, тому він є корпоративним і має розглядатися в ході господарського провадження. У цьому випадку рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню, а провадження у справі закривається на підставі «непідсудності».

Юридичні особи, які не використовують комплексне юридичне обслуговування бізнесу у своїй діяльності, повинні знати всі правові висновки, що регулюють цю сферу, щоб знати, до якого органу їм звертатися для вирішення спорів.

Перелік висновків Верховного Суду України за темою: № 359/10663/18 (справа № 14-537ц19) від 11.12.2019 р. № 756/10182/16-с (справа № 12-226cc18). ) від 13.02.2019 р. № 331/2533/17 (справа № 14-315cc18) від 03.10.2018 р. та № 911/1437/17 від 18.12.2018 р.

10.05.2020

278

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
Договірні зобов’язання і розстрочка судового рішення

Велика Палата ВСУ правовим висновком у справі № 916/190/18 від 04.06.19 відповіла на питання, чи припиняє розстрочка виконання судового рішення договірне зобов’язання? Згідно з оприлюдненим висновком розстрочка по суті лише впливає на саму процедуру примусового виконання рішення, при цьому природа договірної заборгованості залишається незмінною, оскільки: Актуальний законодавчий порядок припинення зобов’язання або відкриття виконавчого провадження за […]

Підробити документ і не потрапити за ґрати? Реально?

Цікаво судді судять! По-іншому і не скажеш, проаналізувавши справу №750 / 5469/18, яка дійшла до ВСУ і закінчилася оприлюдненням по ній правового висновку 03.03.2021. Спочатку був виправдувальний вирок … Райсуд дійшов висновку про невинність обвинуваченого у вчиненні кримінального злочину, передбаченого ч. 1 ст. 358 ККУ (підробка документів). Цим же вироком громадянина «заарештували на півроку» за […]

Позивач погрожував судді, який не розтлумачив йому умови оренди

Навіть рішення з господарського спору може стати грунтом для погроз! Наприклад, розгляд однієї зі справ, в ході якого позивач просив розтлумачити йому окремі пункти договору оренди земельної ділянки, закінчився тим, що незадоволений ухваленим не на його користь судовим рішенням орендар, сприйняв це як особисту образу і пообіцяв судді, що він за це відповість! Суддя спочатку […]

Дистанційна участь осіб у судових засіданнях

Участь обвинуваченої (засудженої) особи у судовому процесі по відеозв’язку, чи може за законом розцінюватись як безпосередня присутність? Відповідь на запитання містить КПК України та цей матеріал. Аналізуємо Однією з впроваджених у 2012 році нововведень Кримінально-процесуального кодексу України є надання можливості учасникам судового розгляду брати участь у процесі в режимі відеоконференції. У статті 336-й (частини 1 […]

ВСУ про ототожнення позовних вимог

22.01.2020 Верховний Суд України «закрив відправкою на перегляд» справу № 522/5505/19, пояснивши, що позовні вимоги про визнання неправомірними дій держреєстратора з подальшим скасуванням його рішень про припинення обтяження (зняття арешту) з земельної ділянки ототожнювати зі схожлоюза змістом вимогою про забезпечення позову не слід. Аналіз розгляду! ВСУ розглянув позов фізособи до держреєстратора. Заявник вимагав визнати незаконним […]

Чи можуть подружжя під час розлучення ділити самовільно збудований будинок?

Хотіли заощадити, а вийшло навпаки. Подружжя збудувало будинок, в якому планували жити довго і щасливо, але сімейний союз розпався. У суді постало питання про те, як ділити будинок, який, як виявилося, поділити не можна, через те, що він не був вчасно і належним чином узаконений. Діло було так… У травні 2018 року до суду звернулася […]