Uk
Залишити заявку

ВСУ про тлумачення договорів за принципом contra proferentem

ВСУ «згадав» про принцип «contra proferentem»! Постановою у справі № 756/1381/17-ц від 25.03.2020 закріпив правовий висновок, що базується на цій доктрині.

Він говорить: «Якщо тлумачення змісту письмової домовленості у вигляді загальних прийомів неможливо, використовується тлумачення contra proferentem — слова тлумачаться проти того, хто їх у ньому зафіксував!»

Першопричиною формування зазначеного висновку став позов мешканців котеджного містечка до керуючої організації, що надає їм охоронні послуги на території “обкраденого” житлового комплексу.

Мешканці в суді вимагали стягнення збитків, заподіяних неналежним виконанням договірних зобов’язань, що призвели до розкрадання майна (вкрали квадроцикл одного мешканця, припаркований на території котеджного комплексу).

Суд першої інстанції у позові про відшкодування вартості вкраденого об’єкта відмовив. Позивачу вказали на те, що у спірному договорі обов’язку куруючої компанії стежити за збереженням особистого майна кожного мешканця не прописано!

«Суд першої інстанції помилково вирішив, що навіть чітко прописані у договорі зобов’язання не гарантують того, що у разі невиконання однієї зі сторін свого обов’язку, друга отримає відшкодування, якщо їх не можна трактувати однозначно!»

Апеляція прийняла бік позивача! Було вирішено, що прописаний у договорі обов’язок відповідача забезпечувати охорону території та збереження майнових об’єктів, що на ній перебувають, зачіпає ситуацію з квадроциклом, який вкрали з території, а не з ділянки власника.

Відповідач звернувся до ВСУ, мотивуючи свою скаргу тим, що апеляційна інстанція неправильно кваліфікувала договір, складання якого не передбачало обов’язку зберігати майно позивача!

Касація залишила рішення апеляції в силі та в ухвалі у справі № 756/1381/17-ц від 25.03.2020 позначила таке:

  1. Якщо встановити однозначний зміст будь-якої умови угоди не є можливим інструментарієм загальних правових підходів, то тлумачення предметної суті правочинів, що регламентуються частинами 3, 4 ст. 213 ЦКУ, реалізується за допомогою тлумачення contra proferentem (умови правочину тлумачаться проти того, хто їх закріпив у договорі).
  2. У ситуації, вкрадена річ перебувала у момент крадіжки на території загального користування, яку за договором послуг, компанія зобов’язалася охороняти. Зобов’язання не виконано, отже, особа, яка її не виконала, несе відповідальність, в аналізованій ситуації — відшкодовує вартість квадроцикла!

05.05.2020

142

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
ВСУ: ПРОХОДЖЕННЯ МЕДКОМІСІЇ В РОБОЧИЙ ЧАС — НЕ ПРОГУЛ!

ВСУ розглянув справу № 699/640/18 (провадження № 61-17310св19) та 04.12.2019 сформував правовий висновок, яким «поставив на місце» роботодавця, який звільнив співробітницю за «прогульною статтею». Прогулом він порахував день, коли вона проходила медогляд. ДЕТАЛІ СПОРУ Працівниця ВЧ звернулася до суду з позовом про поновлення її на роботі та про оплату їй часу вимушеного прогулу. У суді […]

Чи законна передача землі в суборенду в обхід орендодавця?

Передача орендованої землі в суборенду без узгодження з власником, чи є законною? Якщо так, то в яких випадках? Якщо ж ні, то, коли? Що говорить нам закон про це і як вирішуються судові тяжби між сторонами таких правовідносин, які через незнання нормативних правил порушують законодавство? Так, орендно-договірні правовідносини, в тому числі суборенду земельних ділянок, регламентує […]

Виправлення помилок у заповітах – не в компетенції судів

Неписьменність і неуважність – не пороки, якщо помилки можна виправити! Якщо ж описка допущена у заповіті, то виправляти її нема кому! І жоден суд не уповноважений це зробити, що було встановлено ВСУ за підсумками розгляду спадкової суперечки у справі №335/9398/16-ц. Передісторія Нотаріус, посвідчуючи заповіт, неправильно вказав адресу, унаслідок чого спадкоємиця не змогла вступити у свої […]

Продаж квартири зараз, а гроші за неї згодом! Чи варто?

Довіряй, але не поспішай підписувати! Історія про те, як людина залишилася без квартири, лише тому, що повірила покупцеві на слово та підписала договір до отримання грошей! Продавець спробував у суді довести, що його обдурили, але за фактом виявилося, що просто «кинули». «Кинули» всі — і покупець, і ВСУ, як остання інстанція, де він намагався домогтися […]

Виконання рішень арбітражу в РФ – стягуємо борги з юридичних осіб. Теорія та практика

Передмова! Стягнення прострочених боргів з юридичних осіб – процедура багатоетапна і по-різному варіантна. Розглянемо всі етапи та варіанти покроково. Матеріал розділений на окремі блоки, щоб кожен хто його читає, міг легко ознайомитися саме з тим, що йому потрібно (при цьому не забороняється переривати читання і зробити дзвінок юристу для особистої консультації). Введення у тему! Ключовий […]

Збитки від «робітничого каліцтва» — підстава не сплачувати судовий збір!

ВСУ висловився щодо обов’язку сплати судових витрат у справах про відшкодування особами, яким було завдано матеріальних збитків внаслідок отримання ними каліцтва на роботі. Постановою у справі №127/20705/16-ц від 06.11.2019 Верховна інстанція звільнила таких осіб від сплати судового збору! Передісторія висновку та суть вимог До суду з позовом до роботодавця — «Укрпошти» звернулась листоноша. Хотіла отримати […]