Uk
Залишити заявку

ВСУ про доведення факту затоплення квартири сусідами

Оприлюднений 27.12.2019 правовий висновок КЦС ВСУ у справі № 686/11256/16-ц – це термінова юридична допомога у вигляді інформації для громадян-мешканців багатоповерхівок, яких затопили або ж це зробили вони.

Передісторія розгляду!

До суду за захистом своїх прав звернулася власниця квартири,  затопленої проживаючими над нею сусідами:

  1. Вимагала грошової компенсації для проведення в житлі відновлювального ремонту і чистки килима, а також відшкодування витрат на експерта;
  2. Попросила суд стягнути моральну шкоду з відповідача, оскільки затоплення квартири принесло їй душевні страждання, порушивши звичний уклад її життя.

В ході розгляду з’ясувалося, що причиною «потопу» стала гаряча вода, що витекла з несправної системи опалення в оселі «затопителя». Суд першої інстанції вимога позивачки задовольнив, апеляційний суд з цим погодився.

«Так, головний документ, що підтверджує затоплення і породжує право вимагати відшкодування матеріальних і моральних збитків у суді – це підписаний начальником ЖЕКу акт. Він «працює», якщо власник затопленої квартири зможе довести, а заподіювач шкоди не зможе спростувати – розмір заподіяного «потопом» збитку, винність «затопителя» і причинний зв’язок між цими факторами».

ВСУ також став на бік потерпілої!

Результат справи на користь позивачки був підкріплений такими обґрунтуваннями:

  1. Є акт з візою начальника ЖЕКу, який встановлює, що затоплення сталося через протікання теплоносія на крані воздухоспускателя опалення (батареї) в житлі сусідів позивачки зверху.
  2. Акт за законом вважається належним і допустимим доказом (ст. 58, 59 ЦПКУ), а доводи касаційного оскарження про його недійсність, є голослівними.
  3. Акт – первинний документ і він засвідчує те, що сталося, отже, грунтуватися на будь-яких документах, як заявили відповідачі, апріорі не можна.
  4. Відповідальність власників (орендарів, наймачів) приміщень у багатоповерхівках регламентують Правила користування приміщеннями житлових будинків (п. 11), затверджені постановою Кабміну № 572 і ЦКУ.
  5. ЦКУ говорить, що власність зобов’язує власника «контролювати» своє право власності – не допускати використання його на шкоду правам інших осіб, в тому числі шляхом неутримання майна.
  6. Нанесення шкоди іншим особам через невиконання обов’язку «контролювати право власності» – привід для відшкодування матеріальних і моральних збитків «потерпілому».
  7. Спростування своєї винни в затоплені квартири належними і допустимими доказами – процесуальний обов’язок відповідачів (діє принцип презумпції вини особи-заподіювача шкоди).
  8. Позивач, який довів розмір збитку, протиправність дій заподіювача і причинний зв’язок між ними, автоматично доводить свою правоту і може претендувати на отримання заявленої компенсації.

26.01.2020

142

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
Виправлення помилок у заповітах – не в компетенції судів

Неписьменність і неуважність – не пороки, якщо помилки можна виправити! Якщо ж описка допущена у заповіті, то виправляти її нема кому! І жоден суд не уповноважений це зробити, що було встановлено ВСУ за підсумками розгляду спадкової суперечки у справі №335/9398/16-ц. Передісторія Нотаріус, посвідчуючи заповіт, неправильно вказав адресу, унаслідок чого спадкоємиця не змогла вступити у свої […]

Чи можуть подружжя під час розлучення ділити самовільно збудований будинок?

Хотіли заощадити, а вийшло навпаки. Подружжя збудувало будинок, в якому планували жити довго і щасливо, але сімейний союз розпався. У суді постало питання про те, як ділити будинок, який, як виявилося, поділити не можна, через те, що він не був вчасно і належним чином узаконений. Діло було так… У травні 2018 року до суду звернулася […]

Затримали вихідну допомогу? Сплатіть штраф!

Перше, про що думає кожен громадянин, який залишає старе місце роботи, скільки грошей йому впаде на карту в якості вихідної допомоги. Природно, хоче побільше і це нормально! Роботодавець, який підписує наказ про звільнення, думає про те, як би заплатити менше! І його теж можна зрозуміти! Але, думка обох сторін трудових правовідносин не має абсолютно ніякого […]

ВЗАЄМОДІЯ З СУДОВИМИ ПРИСТАВАМИ НА СТАДІЇ ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ

У попередній статті ми розглянули один із інструментів стягнення заборгованості за кордоном (у РФ) – інкасування банківських рахунків боржників. Не перераховуватимемо наново весь інструментарій. Перейдемо одразу до наступного етапу стягнення — відповіді на запитання «як результативно співпрацювати із судовими приставами?», тому що успіх та швидкість стягнення у процесі примусового виконання рішення суду залежить виключно від […]

ВСУ про додатковий термін для прийняття спадщини

Згідно з правилом, встановленим законодавчо, спадщина приймається протягом 6 місяців, що відраховуються з моменту відкриття спадщини. Закон припускає можливість продовження цього терміну, якщо спадкоємець з якихось поважних причин не встиг вчасно вступити у права спадкування. У спірних моментах «поважності» причин розуміються суди нижчих інстанцій. Їхні неправильні рішення «коригує» ВСУ! Так, на розгляді ВСУ перебувала справа […]

Чи законна передача землі в суборенду в обхід орендодавця?

Передача орендованої землі в суборенду без узгодження з власником, чи є законною? Якщо так, то в яких випадках? Якщо ж ні, то, коли? Що говорить нам закон про це і як вирішуються судові тяжби між сторонами таких правовідносин, які через незнання нормативних правил порушують законодавство? Так, орендно-договірні правовідносини, в тому числі суборенду земельних ділянок, регламентує […]