Uk
Залишити заявку

ВСУ про додатковий термін для прийняття спадщини

Згідно з правилом, встановленим законодавчо, спадщина приймається протягом 6 місяців, що відраховуються з моменту відкриття спадщини. Закон припускає можливість продовження цього терміну, якщо спадкоємець з якихось поважних причин не встиг вчасно вступити у права спадкування.

У спірних моментах «поважності» причин розуміються суди нижчих інстанцій. Їхні неправильні рішення «коригує» ВСУ!

Так, на розгляді ВСУ перебувала справа №756/2764/15-ц, «закрита» правовим висновком, що регламентує аспекти визначення додаткового терміну для набуття спадщини.

Аналіз ситуації

Передісторія! У березні 2015 року громадянка (сестра померлої, спадкоємиця 2 черги) звернулася до суду з позовною вимогою встановити їй додатковий термін тривалістю 2 місяці для прийняття спадщини.

Мотивувала позов похилим віком і тим, що термін вона пропустила через другого спадкоємця (племінника померлої), який протизаконно заволодів документами спадкодавця, у той час як вона була далекою від місця відкриття спадщини.

Нотаріус відмовив позивачеві у видачі свідоцтва про право на спадщину через пропуск терміну вступу до нього.

Суд першої інстанції додатковий термін встановив: літній вік позивачки, та відсутність у неї правової грамотності було визнано поважними причинами! Апеляція підтримала це рішення!

«Верховний Суд справу переглянув і за підсумками розгляду визначив, що літній вік та юридична неграмотність не можуть вважатися об’єктивними та непереборними труднощами, що перешкоджають своєчасній подачі заяви про бажання набути прав наслідування».

ВСУ визнав причини пропуску неповажними, супроводживши своє рішення такими роз’ясненнями:

  1. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, зобов’язаний подати до нотаріальної контори відповідну заяву, для цього він має 6 місяців (ч. 1 ст. 1269 та ч. 1 ст. 1270 ЦКУ) .
  2. Пропуск встановленого до прийняття спадщини терміну з поважних причин регламентує ч. 3 ст. 1272 ЦКУ, делегуючий обов’язок визначення «поважності причин» судовим інстанціям.
  3. Суди визначати «поважність причин» мають через п. 24 Постанови «Про судову практику у справах про спадщину» від 30.05.2008 за №7, з огляду на те, що такими є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, суттєвими труднощами для спадкоємця .

Порада спадкоємцям

Ситуація, що аналізується, досить наочно демонструє непередбачуваність маятника правосуддя, який може спадщину сьогодні дати, а завтра забрати! Позивачці була потрібна юридична консультація юриста для знаходження більш вагомих аргументів на користь поважності причин.

20.02.2019

21

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
Закінчення терміну ПД – основа для припинення іпотеки?

ВСУ оприлюднив правовий висновок, що регламентує аспекти припинення зобов’язань та іпотеки через закінчення строків позовної давності. Аналізуємо! Передісторія висновку у справі №522/12443/17-ц від 22.01.2020 Розглядалася позовна вимога про визнання недійсним договору купівлі-продажу квартири, зустрічний позов про усунення перешкод у користуванні житлом шляхом виселення та зустрічний позов про стягнення коштів за договором позики. Усі позови місцевий […]

Виправлення помилок у заповітах – не в компетенції судів

Неписьменність і неуважність – не пороки, якщо помилки можна виправити! Якщо ж описка допущена у заповіті, то виправляти її нема кому! І жоден суд не уповноважений це зробити, що було встановлено ВСУ за підсумками розгляду спадкової суперечки у справі №335/9398/16-ц. Передісторія Нотаріус, посвідчуючи заповіт, неправильно вказав адресу, унаслідок чого спадкоємиця не змогла вступити у свої […]

ВСУ визначив умови оголошення простою для роботодавців

Верховна судова інстанція вкотре врятувала звичайних громадян-працівників від економного роботодавця, який за допомогою простою намагався оптимізувати витрати за допомогою невиплати працівникам заробітної плати! ВСУ ухвалою у справі № 210/5853/16-ц, прийнятою 30.01.2019, вказав цьому роботодавцю та іншим продуманим його колегам, що простій на підприємстві означає повне припинення його роботи. Якщо ж повної зупинки немає, немає і […]

Виконання рішень арбітражу в РФ – стягуємо борги з юридичних осіб. Теорія та практика

Передмова! Стягнення прострочених боргів з юридичних осіб – процедура багатоетапна і по-різному варіантна. Розглянемо всі етапи та варіанти покроково. Матеріал розділений на окремі блоки, щоб кожен хто його читає, міг легко ознайомитися саме з тим, що йому потрібно (при цьому не забороняється переривати читання і зробити дзвінок юристу для особистої консультації). Введення у тему! Ключовий […]

Українські суди по максимуму «ріжуть» адвокатські гонорари

Кожен поважаючий себе суддя, вважає своїм обов’язком максимально зменшити адвокатський гонорар. Це «явище» особливо болісне для юристів, що працюють на погодинній ставці. Чому так? Одному Богу відомо! Богу відомо, а правозахисникам – абсолютно незрозуміло, адже закон і практика ВСУ прямо говорять про те, що адвокат з погодинною оплатою має 100% право на отримання всіх належних […]

Прописана в будинку бабусі внучка, даруванню – не перешкода!

Бабуся в суді довела своє право дарувати житло, незважаючи на факт реєстрації в ньому маленької внучки! ВСУ висновком у справі №385/1598/18 визначив, що вона не один з батьків і не той, хто його замінює, отже, вільна в праві відчуження! Діло було так! До суду в інтересах малолітньої доньки звернулася її мама. Зажадала визнання договору дарування […]