Uk
Залишити заявку

ВСУ пояснив, як стягнути моральну шкоду з держави

Касаційна палата Верховного Суду України показала громадянам, що «недоторканну» по переконаності багатьох державу, теж можна притягнути до відповідальності!

Висновком, що міститься в постанові по справі № 823/782/16 від 15.08.19, КАС ВС «покарав» держорган за неналежний розгляд заяви звичайного громадянина, зобов’язавши орган влади виплатити останньому моральну компенсацію.

Передісторія спору полягала в наступному:

  1. Відділення виконавчої дирекції Фонду не видало завнику для зняття копій його особисту справу, що містить інформацію щодо страхових виплат.
  2. На письмові запити заявника держорган відповідав формально, так, що відповіді не містили конкретики, що надають можливість для оцінки ситуації.

Позивач звернувся до суду з вимогою визнати дії держоргану неправомірними, розібратися в ситуації і стягнути моральну шкоду з відповідача!

Суди першої та апеляційної інстанцій встали на сторону держапарату, в задоволенні позову відмовили.

«Нерозгляд заяви і ненадання конкретної, зрозумілої, вичерпної відповіді на поставлене в ньому питання, тривало більше 15 років. Позивач за цей період часу не раз і не два звертався до судів і органів виконавчої служби, але …! »

Нескінченну тяганину припинив лише ВСУ, постановою якого вимоги позивача були частково задоволені!

Верховний Суд приймав рішення, спираючись на діючі в момент виникнення спору положення ч. 3 ст. 32 КУ і ЗУ «Про звернення громадян», «Про інформацію» та «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві …».

ВСУ вказав судам нижчих інстанцій на наступне:

  1. У даній ситуації інформація з особової справи застрахованої (потерпілої) особи не є державною таємницею або інформацією, яка не може бути надана особі, якої вона стосується, для ознайомлення.
  2. За фактом очевидно порушення права заявника на свободу інформації, як наслідок, нанесення йому матеріальної / моральної шкоди, що підлягає стягненню в судовому порядку на вимогу особи, яка постраждала, право якої порушено.

Для довідки! Успіх таких справ майже завжди безпосередньо залежить від наявності / відсутності у позивача професійної юридичної допомоги. Самостійно довести в суді неправоту держави, та ще й стягнути з неї моральну шкоду, практично нереально.

21.10.2019

13

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
Побудували будинок? Правильно вводимо його в експлуатацію!

Влада продовжує піклуватися про те, щоб громадяни самі забезпечували себе житлом! Не так давно Мінрегіон роз’яснив нюанси спрощеної процедури будівництва житлового будинку, а тепер на офіційному сайті з’явилася деталізована процедура введення приватних будинків в експлуатацію. Аналізуємо процес! Ключова вимога від якої залежить вся подальша процедура – це те, що будинок повинен бути побудований відповідно до […]

ВСУ: стягнення боргів та заміна боржників у виконавчому провадженні

Велика Палата Верховного Суда Україна розібралась у питаннях, на кого по закону покладається зобов’язання погашення боргів за заміну первісного боржника двома – основним та субсидіарним на стадіях виконання судового рішення. «Заміна сторін нікого від відповідальності не звільняє, виконавчі дії вчиняються по відношенню до обох боржників!» – висловився ВСУ, оприлюднивши 26.06.19 відповідний правовий висновок у справі […]

Що ж «коштує» будинок побудувати? Роз’яснення Мінрегіону!

Мати своє житло – це норма! Його можна купити, отримати від держави або побудувати самостійно! Останній спосіб – самий трудомісткий, але цілком реальний, оскільки … Чинне законодавство передбачає право кожного громадянина побудувати собі будинок і зробити це можна за спрощеною процедурою! Але, не кожен користується цим правом, адже «бюрократична тяганина» в нашій країні аж ніяк […]

Успішна стратегія судового захисту в справі за нетверезе водіння

Професійна юридична допомога нерідко забезпечує успішне оскарження рішення суду першої інстанції. Дивіться самі, як можуть розвиватися події на одному свіжому прикладі. Пенсіонеру, інваліду ІІІ групи, загрожував штраф в розмірі 10200 грн. і позбавлення водійських прав строком на 1 рік. Згідно з постановою місцевого суду, 2 серпня 2020 року в 1 годину 45 хв громадянин керував […]

Відеокамери, що «дивляться» на сусідів, порушують їх права

Є прислів’я, в якій говориться, що Бог бачить все, а сусіди – ще більше! Так воно і є! Причому в деяких випадках це відбувається буквально. Історія про сусідів, які встановили відеокамери, спрямовані на сусідський двір, закінчилася в ВСУ правовим висновком у справі №279 / 2012/17 від 03.03.2020. Отже, до суду звернувся звичайний громадянин. Він вимагав […]

Затримали вихідну допомогу? Сплатіть штраф!

Перше, про що думає кожен громадянин, який залишає старе місце роботи, скільки грошей йому впаде на карту в якості вихідної допомоги. Природно, хоче побільше і це нормально! Роботодавець, який підписує наказ про звільнення, думає про те, як би заплатити менше! І його теж можна зрозуміти! Але, думка обох сторін трудових правовідносин не має абсолютно ніякого […]

lacomics.org