Uk
Залишити заявку

Умови «поворотності» боргу за розпискою роз’яснив ВСУ

Аналіз постанови ВСУ у справі № 524/4946/16-ц від 08.07.2019, що відповідає на запитання, що має бути зафіксовано у борговій розписці, щоб повернення боргу не стояло під питанням. Професійна юридична консультація – усім, хто займає та позичає!

Боргова ситуація спочатку

До суду звернувся громадянин із позовом про стягнення боргу за розпискою — майже півмільйона гривень, які він позичив знайомому на 1 місяць, а той його не повернув.

Суд першої інстанції (апеляція також) у задоволенні позову відмовив, мотивуючи рішення відсутністю у розписці зобов’язання про повернення коштів.

Позивач оскаржив відмову судів у ВСУ, посилаючись на факт неналежного дослідження розписки та на факт не заяви відповідачем клопотання про проведення експертизи з метою ідентифікації підпису.

Крім того, позивач просив ВСУ не брати до уваги факт перебування боржника на обліку в наркодиспансері, оскільки, на його думку, це не звільняє останнього від обов’язку повернути борг.

ВСУ вивчив матеріали справи. Факт написання розписки про те, що відповідач отримав від позивача гроші в борг на місяць, було встановлено, але у задоволенні касаційної скарги було відмовлено, оскільки…

«Юридичний аналіз розписки показав, що з її змісту неможливо встановити, чи відповідач від позивача отримував гроші саме в борг, оскільки в ній не прописано обов’язок повернути позику. Також ВСУ взяв до уваги слова відповідача про те, що грошей за фактом він не отримував, а розписку написав для врегулювання питання відчуження ним квартири на користь позивача».

Рішення судів залишилися чинними!

Боржникам і кредиторам ВСУ дала цінну пораду, як правильно складати розписку, щоб стягнення боргу за нею не було проблемою.

  •  Загалом, за договором позики кредитор передає у власність позичальнику гроші, які останній зобов’язується повернути.
  •  Договір набуває статусу «укладено» в момент передачі грошей (ст. 1046 ЦКУ).
  •  Розписка підтверджує факт укладання угоди, що засвідчує передачу грошей (ст. 1047 ЦКУ).
  •  З цього випливає, що письмова форма договору підтверджує не лише факт його укладання, а й факт передачі грошей.
  •  Угода — дія, спрямована на придбання, зміну чи припинення цивільних прав/обов’язків, може бути одно-, дво- чи багатосторонньою (ст. 202 ЦКУ).
  •  Письмова угода — угода, зафіксована документально та підписана сторонами або однією з них (ч. 1 та 2 ст. 207 ЦКУ).
  •  Договір позики — одностороння угода, оскільки за нею позикодавець набуває лише права, а позичальник лише обов’язки.
  •  Розписка за своєю суттю — документ, що надається боржником кредитору за договором позики, фіксуючи факт його укладання, умови та дату отримання коштів у позику.
  •  Обов’язок повернути позику за будь-яким борговим документом у строки та в порядку, зафіксовані у цьому документі, встановлений законом (ч. 1 ст. 1049 ЦКУ).

Суди, виходячи з наявності вищезгаданих підстав, встановлюють наявність між сторонами спору правовідносин за договором позики, визначаючи дійсність та «справжність» документа — доказової підстави для укладення домовленості.

29.01.2020

55

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
«Люстровані» держслужбовці оскаржили звільнення в ЄСПЛ

Будь-який захист інтересів в суді – процедура, обмежена прописаними законодавством термінами! Як довго будь-який спір може розглядатися в суді, залежить від конкретних обставин кожної окремої ситуації. Українське законодавства «дозволяє» тривати судовим процесам роками, а Євросуд час від часу намагається припинити цю закономірність, караючи за затягування судових розглядів «рублем», а вірніше «євро»! Аналізуємо одне з проваджень […]

ВП-ВСУ «заборонила» Привату стягувати % і штрафи за кредитками

Рішенням у справі № 342/180/17 від 03.07.19 ВП-ВСУ «зламала» встановлену судову практику щодо стягнення простроченої заборгованості за кредитними картками ПриватБанку! З цієї дати умови і правила надання банківських послуг, розміщені на сторінках сайту ПриватБанку: Не вважаються публічною офертою і відповідно невід’ємною частиною кредитних угод. Підписання позичальником заяви у відділенні банку, автоматично не буде приєднувати його […]

Прописана в будинку бабусі внучка, даруванню – не перешкода!

Бабуся в суді довела своє право дарувати житло, незважаючи на факт реєстрації в ньому маленької внучки! ВСУ висновком у справі №385/1598/18 визначив, що вона не один з батьків і не той, хто його замінює, отже, вільна в праві відчуження! Діло було так! До суду в інтересах малолітньої доньки звернулася її мама. Зажадала визнання договору дарування […]

Цивільний шлюб: спір через куплену в ньому квартиру

Сімейні розбірки – вічна тема! Навіть накопичений десятиліттями масив сімейного законодавства та судової практики, не містить відповідей на всі питання, що стосуються сімейних відносин! ВСУ в черговий раз довелося розбиратися в питанні, вважаються чи ні завірені нотаріусом свідчення свідків, юридичним підтвердженням цивільного шлюбу, а після вирішувати, ділиться чи ні квартира, куплена в цивільному шлюбі за […]

Борги за комуналку не переходять автоматично до нових власників

У разі нестачі коштів на покупку житла, деякі громадяни свідомо йдуть на придбання квартири або будинку «з боргами». За наявності суттєвих заборгованості за комунальні послуги власник готовий продати свою житлову нерухомість з хорошою знижкою. Розмір такої знижки зазвичай покриває заборгованість з лишком. І всі при цьому задоволені. Колишній власник позбавляється від проблемної нерухомості, яку він […]

Виконання одного з рішень Верховного Суду Каліфорнії в Україні

Шлюби укладаються на небесах, а завершуються, в більшості випадків, в судах. Банально, але факт. Простіше, якщо подружжя є громадянами однієї країни, в якій проживають. Все ускладнюється, якщо рішення про припинення шлюбних відносин прийнято за кордоном, а подружжя при цьому є громадянами різних країн! І все стає ще складніше, коли предметом спору є місце проживання дитини! […]

lacomics.org