01.11.2021
2464
01.11.2021
2464
19.09.2021
997
03.09.2021
745
Скажімо так, рішення Дніпровського апеляційного суду у справі 199/6247/20 від 16.06.2021 — не безпрецедентний випадок, але на увагу заслуговує, оскільки…
В Україні зараз немає усталеної судової практики щодо відшкодування моральної шкоди, заподіяної незаконними діями правоохоронних органів. Є самотні судові рішення, одне із яких ми аналізуємо.
Ця судова інстанція задовольнила МІЛЬЙОННИЙ позов про відшкодування моральної шкоди громадянам, які постраждали від грубої поведінки правоохоронців — поліцейських, які проводили безпідставний обшук.
До суду звернулися чоловік із дружиною з вимогою про стягнення матеріальної та моральної шкоди.
У позовній заяві вони вказали, що в їхнє житло під приводом проведення обшуку о 7:00 ранку грубо увірвалися правоохоронці. Вони зламали ворота та вхідні двері, знищуючи камери, взагалі не намагаючись увійти мирно.
Не пред’явивши посвідчень та ухвали суду на проведення обшуку, вони побили заявника, який мився у ванній кімнаті. Після цього голого заявника «уклали» на душову підлогу і під прицілом автомата він пролежав там майже годину.
У цей час співробітники поліції посилено щось шукали у дворі будинку та в самому житлі.
Потім заявнику дозволили підвестися та одягнутися. Повідомили, що у приміщенні планується обшук, який і буде проведено після приїзду представника Ради адвокатів регіону, оскільки сам заявник є адвокатом.
Представник приїхав ближче до 9:00 і почався обшук, незважаючи на те, що заявник повідомив, що в ухвалі на обшук прописано іншу адресу. Цей будинок оформлений на його дружину, яка на цей момент була відсутня. Після її приїзду та подання оригіналів документів, що підтверджують право власності, було складено протокол про те, що слідча група прийшла не за адресою…
Об’єктом обшуку був сусід заявника, який також є адвокатом.
Що тут скажеш?
Логічно, що постраждалий написав заяву до поліції. ЇЇ і висновок судово-медичної експертизи, він доклав до позовної заяви до суду як докази події.
Потерпілий у заяві до суду зазначив, що те, що сталося, — це знущання та тортури.
Відповідач від імені ГУ НП України позов зрозуміло не визнав!
Суд першої інстанції та апеляція позовної вимоги задовольнили. Були зроблені такі висновки:
Здавалося б, це одне з небагатьох судових рішень, що дає надію на те, що безкарності правоохоронної системи колись може прийти кінець, але…
20.09.2021 набуло чинності рішення ВСУ у справі 199/6247/20 (провадження 61-11686ск21), яке «припинило виконання рішення по справі».
Чому? Незважаючи на те, що незаконність проведення обшуку та всіх його наслідків у будинку позивача була встановлена судом, його страждання залишилися без компенсації?
Все просто! До Верховної інстанції звернулася Головна казначейська служба України, вимагаючи скасування виплати 1 000 000 грн., оскільки це може завдати непоправної шкоди державному бюджету!
P.S. Скористайтеся послугою «Захист адвоката під час обшуку та виїмки» від ЮК «Спікер», навіть якщо Ви сам адвокат, і ходіть у душ без побоювань.
12.11.2021
58
Довірте врегулювання правових спорів команді професіоналів SPEAKER! Отримайте надання юридичних послуг на найвищому рівні.
Ми готові розпочати обговорення Вашого завдання. Незабаром зв'яжемося з Вами.
Повернутися