01.11.2021
2469
01.11.2021
2469
19.09.2021
1005
03.09.2021
754
КГС ВСУ «заступився» за іпотечну квартиру позичальника банку, розмежувавши особисті і бізнес права і обов’язки фізосіб-підприємців, а також обмеживши права стягувачів на це майно.
Так, висновком у справі № 922/4404/15, оприлюдненими 04.06.19, ВСУ встановив-підтвердив правило, з якого випливає, що приватне іпотечне майно при ліквідації статусу ФОП не стягується, а підлягає стягненню виключно для погашення того боргу, який воно забезпечує.
Тобто, фізособа-підприємець в стані банкрутства не відповідає за борги бізнесу житлом, що перебуває в обтяження на підставі договору іпотеки, укладеного між ним та банком в статусі простої фізособи, а рішення господарських спорів з такими обставинами повинно проводитися судами з урахуванням вищевказаного правила .
Детальніше про суперечку
Банк звернувся до місцевого госпсуду з вимогою визнати недійсним договір купівлі-продажу квартири позичальника, відчуженої на аукціоні з продажу нерухомості. Справа розглядалася багато разів …
Підсумком чергового розгляду стало задоволення госпсудом вимоги банку. Суд відштовхувався від того, що ліквідатор порушив вимоги статей 49 і 90 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника …», а саме здійснив передачу майна боржника з продажу в рамках справи про банкрутство, не дивлячись на те, що воно є предметом забезпечення зобов’язання за договором споживчого кредитування, отже, з бізнес-діяльністю не пов’язано.
Апеляція рішення скасувала. Банку відмовили. Мотивували тим, що в матеріалах справи є докази використання боржником заставної квартири з метою отримання прибутку, тобто для підприємницької діяльності.
Суперечка «дійшла» до КГС ВСУ, який з думкою апеляційної інстанції не погодився. Було оприлюднено рішення, яке підтверджує вже існуючий аналогічний висновок у справах №№ 6-210цс14 від 21.01.15 та 916/458/14 від 16.04.19. ВСУ роз’яснив, що така квартира в ліквідаційну масу банкрута-підприємця входити не може, оскільки її придбання не було пов’язано з бізнесом.
Підсумуємо!
Правовий висновок по справі № 922/4404/15 слід знати всім особам, які займаються бізнесом і в період активної госпдіяльності набувають майно для особистих цілей. Як бачимо змішання статусів може обернутися матеріальними втратами.
Важливо! ВСУ чітко вказав, що законодавець виключає можливість задоволення вимог кредитора-заставодержателя за вимогами, не пов’язаними з бізнес-діяльністю (статті 90 і 91 Закону про банкрутство). Побудованийна цьому висновку захист інтересів в судах, буде гарантовано успішним.
Договір споживчого кредитування, укладений для забезпечення особистих потреб «позичальника-просто громадянина», не має відношення до зобов’язань по госпдіяльності цього ж «позичальника-бізнесмена», а майно, придбане за нього може бути використано виключно для виконання тих зобов’язань, які воно забезпечує.
27.09.2019
128
Довірте врегулювання правових спорів команді професіоналів SPEAKER! Отримайте надання юридичних послуг на найвищому рівні.
Ми готові розпочати обговорення Вашого завдання. Незабаром зв'яжемося з Вами.
Повернутися