Uk
Залишити заявку

Один з аспектів вирішення спорів про право користування землею

Спірна земля під спорудою – потенційна судова тяжба з усіма витікаючими наслідками.

ВСУ розглянув одye з таких суперечок і оприлюднив правовий висновок, що визначає, що надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення «невільної» земділянки, не надає право на отримання її у користування.

Аналіз подробиць розгляду

До суду з позовом до місцевої ради про визначення меж земельної ділянки та зобов’язання вчинення дій звернувся громадянин.

Позивач заявив наступне:

  1. Він є власником незавершеної нежитловий споруди, розташованої на комунальному земельній ділянці, наданій у постійне безоплатне користування місцевій автошколі, яку вона використовує частково як автодром.
  2. Незавершене будівництво він купив ще в 2003 році і за законом має право на отримання в користування ділянку, на якому вона розташована.
  3. Місцева рада надала йому дозвіл на розробку проекту землеустрою для надання йому ділянки під спорудою в оренду.
  4. Проект розроблений, але автоклуб ухиляється від процедури узгодження меж між ділянками і підписання протоколу. Через це позивач не може продовжити оформлення землі!

«Суд першої інстанції позивачеві в задоволенні вимог відмовив! Вказав йому на те, що його право на завершення процесу оформлення ділянки має захищатися іншим позовом – про надання дозволу на оформлення проекту землеустрою без погодження меж земельної ділянки, якщо між сторонами відсутній спір щодо цих кордонів».

Автоклуб відмовився підписувати документи, заявивши про наявність спору!

Апеляція залишила рішення без змін. Було сказано, що підписання акту погодження не має самостійного значення, оскільки не призводить до виникнення, зміни або припинення прав на землю, а також будь-яких інших прав у процедурі приватизації.

З цього випливає, що спір про право в разі непідписання відсутній, а суперечка щодо земділянки розглядатися повина в іншому проваджені!

ВСУ задовольнив вимогу формально

Було визначено, що факт порушення права позивача, пов’язаного з позбавленням його можливості реалізувати його повністю або частково, в даному випадку має місце бути. Отже, позов є правомірним.

Вибір способу захисту порушеного права на свій розсуд йому надано статтею 16-й ЦКУ, адже для всіх захист інтересів в судах – гарантований законом.

Такий стан речей говорить про те, що суди попередніх інстанцій ухвалювали свої рішення з порушенням норм законодавства, отже, вони є незаконними.

По суті, рішення ВСУ для позивача стало лише формальним, рішення про відмову в задоволенні позовної вимоги були скасовані із зазначенням відмовити в позові з іншої причини.

08.12.2019

12

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
Верховний Суд України про відміну «старого» заповіту новим

До суду звернулася громадянка із позовом до двох інших осіб, вимагаючи визнання права власності у порядку спадщини. Позовні вимоги мотивувала тим, що після смерті її тітки відкрилася спадщина на нерухоме майно (будинок, земельні ділянки). Вона у встановлений законом термін звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Нотаріус видати свідоцтво про право власності відмовився, посилаючись […]

Цивільний шлюб: спір через куплену в ньому квартиру

Сімейні розбірки – вічна тема! Навіть накопичений десятиліттями масив сімейного законодавства та судової практики, не містить відповідей на всі питання, що стосуються сімейних відносин! ВСУ в черговий раз довелося розбиратися в питанні, вважаються чи ні завірені нотаріусом свідчення свідків, юридичним підтвердженням цивільного шлюбу, а після вирішувати, ділиться чи ні квартира, куплена в цивільному шлюбі за […]

Українські суди по максимуму «ріжуть» адвокатські гонорари

Кожен поважаючий себе суддя, вважає своїм обов’язком максимально зменшити адвокатський гонорар. Це «явище» особливо болісне для юристів, що працюють на погодинній ставці. Чому так? Одному Богу відомо! Богу відомо, а правозахисникам – абсолютно незрозуміло, адже закон і практика ВСУ прямо говорять про те, що адвокат з погодинною оплатою має 100% право на отримання всіх належних […]

Що ж «коштує» будинок побудувати? Роз’яснення Мінрегіону!

Мати своє житло – це норма! Його можна купити, отримати від держави або побудувати самостійно! Останній спосіб – самий трудомісткий, але цілком реальний, оскільки … Чинне законодавство передбачає право кожного громадянина побудувати собі будинок і зробити це можна за спрощеною процедурою! Але, не кожен користується цим правом, адже «бюрократична тяганина» в нашій країні аж ніяк […]

Суддя у відпустку – грабіжники на свободу!

Головним «героєм» цього матеріалу став суддя, який пішов у відпустку, не врегулювавши всі свої поточні справи, за що і був покараний. На думку дисциплінарного органу, що застосував санкції, ініційовані прокуратурою, питання, яке повинен був вирішити суддя, не було складним і обставин, що ускладнювали його вирішення, також не було. Передісторія для розуміння Третя дисциплінарна палата Вищої […]

Чи законна передача землі в суборенду в обхід орендодавця?

Передача орендованої землі в суборенду без узгодження з власником, чи є законною? Якщо так, то в яких випадках? Якщо ж ні, то, коли? Що говорить нам закон про це і як вирішуються судові тяжби між сторонами таких правовідносин, які через незнання нормативних правил порушують законодавство? Так, орендно-договірні правовідносини, в тому числі суборенду земельних ділянок, регламентує […]

lacomics.org