Uk
Залишити заявку

КЦС: за «помилки» банкоматів клієнти платити не зобов’язані!

«За зайві гроші, видані банкоматом, клієнт відповідальності не несе, якщо немає доказів отримання коштів!» – висловився Касаційний цивільний суд постановою у справі №296/3921/15-ц.

Ситуація в деталях!

Клієнт Приватбанку знімає в «чужому» банкоматі певну суму грошей з кредитної картки, а отримує в 10 разів більше! Через тиждень погашає борг по кредитці з урахуванням комісійних.

Банк не погоджується з тим, що кредит погашений і дораховує клієнту суму, яка пішла надлишком!

Громадянин у відповідь теж не погоджується з донарахуванням і звертається до суду з позовом про визнання зобов’язання по кредиту припиненим у зв’язку з належним його виконанням.

Перша судова інстанція прийняла сторону клієнта!

Апеляція порахувала висновки суду першої інстанції поспішними, обґрунтувавши неправоту клієнта випискою по рахунку, що містить інформацію про зняття збільшеної суми. Також до уваги було прийнято лист від ФГВФО, що фіксує некоректність завантаженого номіналу касет під час інкасації (в касетах замість «двадцяток» були «двохсотки»).

«Касаційний цивільний суд рішення апеляції скасував і прийняв сторону суду першої інстанції! У своєму рішенні суд позначив, що позивач в даній ситуації, як користувач банківських послуг і більш слабка сторона, наполягає, що зняв суму, яку замовляв, що підтверджується чеками. Заперечення ж відповідача, нічим крім слів не підкріплені».

КЦС також зазначив, що результат службової перевірки в даній ситуації не може бути об’єктивним доказом того, що позивач отримав гроші не в замовленої в банкоматі сумі, а перевищив кредитний ліміт у 2000 грн., втановлений для карти.

До всього іншого обов’язок збереження що знаходяться на банківських рахунках грошей законодавчо покладено на банк, як і відповідальність за безпеку платіжної системи (ч. 3 ст. 1092 ЦК і ст. 33 ЗУ «Про платіжні системи …»).

Клієнт відповідає за законом, якщо проводить незаконні операції! В діях же позивача, які полягають в знятті готівки через банкомат, незаконність, очевидно, відсутня!

Юридична консультація

В аналізованій ситуації спроба банку «повісити» на клієнта відповідальність за тих, хто помилився при завантаженні банкомату, на щастя для клієнта, закінчилася невдало!

Ситуацію «врятував» КЦС, вказавши фінустанові на те, що відшкодування заподіяної шкоди в даному випадку має розглядатися в іншому судочинстві за позовом банку до дійсного заподіювача шкоди!

14.12.2019

16

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
Стягнення на іпотеку – не привід для заборони на виїзд з країни

ВСУ не дозволив банку заборонити своїм боржникам виїжджати за межі України, оскільки в ЦПКУ немає такого заходу забезпечення позовних вимог, як тимчасове обмеження права на виїзд за кордон, навіть якщо щодо іпотечного майна розпочато процедуру звернення стягнення. Короткий огляд обставин справи Банк звернувся до суду з проханням встановити заборону на виїзд за кордон своєму клієнтові […]

«Люстровані» держслужбовці оскаржили звільнення в ЄСПЛ

Будь-який захист інтересів в суді – процедура, обмежена прописаними законодавством термінами! Як довго будь-який спір може розглядатися в суді, залежить від конкретних обставин кожної окремої ситуації. Українське законодавства «дозволяє» тривати судовим процесам роками, а Євросуд час від часу намагається припинити цю закономірність, караючи за затягування судових розглядів «рублем», а вірніше «євро»! Аналізуємо одне з проваджень […]

Позивач погрожував судді, який не розтлумачив йому умови оренди

Навіть рішення з господарського спору може стати грунтом для погроз! Наприклад, розгляд однієї зі справ, в ході якого позивач просив розтлумачити йому окремі пункти договору оренди земельної ділянки, закінчився тим, що незадоволений ухваленим не на його користь судовим рішенням орендар, сприйняв це як особисту образу і пообіцяв судді, що він за це відповість! Суддя спочатку […]

Чи законна передача землі в суборенду в обхід орендодавця?

Передача орендованої землі в суборенду без узгодження з власником, чи є законною? Якщо так, то в яких випадках? Якщо ж ні, то, коли? Що говорить нам закон про це і як вирішуються судові тяжби між сторонами таких правовідносин, які через незнання нормативних правил порушують законодавство? Так, орендно-договірні правовідносини, в тому числі суборенду земельних ділянок, регламентує […]

Нюанси угод, вчинених особами, які не усвідомлюють своїх дій

«Всі угоди, реалізовані особами, які в момент їх вчинення не усвідомлювали свої дії в повній мірі, підлягають визнанню недійсними, але їх визнання в суді такими повинно здійснюватися після повного дослідження матеріалів справи!» – такий висновок зробив ВСУ 18.09.19 за підсумками розгляду справи №311/3823/15-ц. Історія спору До суду з вимогою визнати недійсність довіреності і, реалізований на […]

Особиста іпотечна власність підприємця-банкрута: чи підлягає стягненню?

КГС ВСУ «заступився» за іпотечну квартиру позичальника банку, розмежувавши особисті і бізнес права і обов’язки фізосіб-підприємців, а також обмеживши права стягувачів на це майно. Так, висновком у справі № 922/4404/15, оприлюдненими 04.06.19, ВСУ встановив-підтвердив правило, з якого випливає, що приватне іпотечне майно при ліквідації статусу ФОП не стягується, а підлягає стягненню виключно для погашення того […]

lacomics.org