01.11.2021
2461
01.11.2021
2461
19.09.2021
995
03.09.2021
742
Участь обвинуваченої (засудженої) особи у судовому процесі по відеозв’язку, чи може за законом розцінюватись як безпосередня присутність? Відповідь на запитання містить КПК України та цей матеріал.
Однією з впроваджених у 2012 році нововведень Кримінально-процесуального кодексу України є надання можливості учасникам судового розгляду брати участь у процесі в режимі відеоконференції.
У статті 336-й (частини 1 і 2) КПКУ сказано, що судове провадження може проходити дистанційно (в режимі відеоконференції) під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі з суду, що знаходиться поза будівлею, за умови, що:
Важливо! Дистанційне судочинство за наявності вищевказаних підстав проводиться виключно за «схваленням» суду у вигляді прийнятого рішення за його ініціативою або за клопотанням сторін чи інших учасників кримінального процесу.
«Таким чином, дистанційна участь обвинуваченого (засудженого) у судовому процесі з місця, що знаходиться за межами приміщення (зали) суду, за допомогою відеоконференції, є за законом безпосередньою (особистою) участю у судовому процесі».
Якщо сторони або потерпілий заперечують проти дистанційного розгляду, суд приймає рішення про такий розгляд виключно мотивованою ухвалою, в якій аргументує такий захід.
Суд не має права вирішувати, чи розгляд буде проводитися дистанційно, якщо обвинувачений, який перебуває в іншому місці, проти цього заперечує.
В аналізованому розгляді суд вирішував, чи прирівнюється участь у режимі відеоконференції до участі безпосередньо особистої і чи не порушуються у такому разі права обвинувачених чи засуджених, адже норми КПК закріплюють за ними право на особисту присутність на розгляді їхніх справ.
Касаційний кримінальний суд вирішив, що порушень у такій ситуації нема! Кримінальна касація у цій справі переглядала рішення рай- та апеляційного суду щодо відмови у перегляді справи за нововиявленими обставинами.
Захисник клієнта, його адвокат у кримінальній справі, вважав, що місцевий суд проігнорував правомірну вимогу засудженого про безпосередню участь у судовому процесі та безпідставно провів його у режимі відеозв’язку, на що сам засуджений не був згоден.
Касація визнала безпідставність доказів! Обґрунтовано рішення суду було таким:
Фігурант аналізованої справи брав участь у судовому засіданні зі слідчого ізолятора по відеоконференції. Право суду в такий спосіб дотримуватися прав осіб закріплено ч. 2 ст. 336 КПК. У цьому випадку права засудженого не були порушені. Його участь у процесі в іншому форматі дорівнює закону до безпосереднього.
14.12.2021
63
Довірте врегулювання правових спорів команді професіоналів SPEAKER! Отримайте надання юридичних послуг на найвищому рівні.
Ми готові розпочати обговорення Вашого завдання. Незабаром зв'яжемося з Вами.
Повернутися