Uk
Залишити заявку

Борги за комуналку не переходять автоматично до нових власників

У разі нестачі коштів на покупку житла, деякі громадяни свідомо йдуть на придбання квартири або будинку «з боргами». За наявності суттєвих заборгованості за комунальні послуги власник готовий продати свою житлову нерухомість з хорошою знижкою.

Розмір такої знижки зазвичай покриває заборгованість з лишком. І всі при цьому задоволені. Колишній власник позбавляється від проблемної нерухомості, яку він вже не в змозі утримувати. Покупці отримують шанс придбати довгоочікуване житло, на яке, здавалося, ще трохи не вистачає грошей.

А що, якщо при покупці житла питання заборгованості за комуналку врегульоване не було? Хто повинен покривати заборгованість старий або новий власник?

Нові власники відзначають новосілля, живуть щасливо кілька тижнів, поки не отримують квитанції з оплати комунальних послуг. А там неочікуваний сюрприз – борг в сумі з безліччю нулів …

Одна справа з такою фабулою дійшло до Верховного Суду. У Постанові ВС / КЦС у справі №686 / 6276/19 від 1 вересня 2020 року визначається чітка позиція вищої судової інстанції.

З чого почалася вся ця історія?

На підставі договору купівлі-продажу від 3 серпня 2018 р жінка придбала квартиру в місті Хмельницькому. Відповідно, з цього моменту вона стала споживачем послуг комунального підприємства «Керуюча муніципальна компанія» «Центральна» Хмельницької міської ради (далі – КП «КМК «Центральна»).

Важливий момент! У договорі купівлі-продажу житла було зазначено, що заборгованість за комунальні послуги (газо-, водо-, електропостачання тощо) на час переходу права власності відсутня.

Отримавши «нежданчик» у вигляді квитанцій з чужими боргами за комуналку, нова власниця квартири звернулася до суду з позовом до КП «КМК «Центральна», в якому просила виключити з її рахунку заборгованість попередніх власників квартири. Позовні вимоги були задоволені Хмельницьким міськрайонним судом.

Що було далі?

КП «КМК «Центральна» була спочатку подана апеляційна, а потім і касаційна скарга. Представники комунальних служб наполегливо хотіли стягнути старі борги з новою власниці квартири.

Верховний Суд розставив всі крапки над «і» в такий спосіб: споживачі зобов’язані сплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично отримували ці послуги. Підкріплена позиція:

  • Ст. 66, 67, 162 Житлового кодексу України
  • П.1 ч.1 і п.5 ч.3 ст.20 Закону України №1875-IV «Про житлово-комунальні послуги» 24.06.2004 р
  • Ст. 382 Цивільного кодексу України

Новий власник майна не зобов’язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд встановить, що він не брав на себе обов’язки по їх сплаті. Договір купівлі-продажу від 3 серпня 2018 р не містить застережень про переведення боргу попереднього власника і згоди кредитора на таку заміну, що узгоджується з положеннями статті 520 ЦК України (заміна боржника в зобов’язанні).

При відсутності відповідної умови в договорі про відчуження нерухомого майна суд повинен відмовляти у задоволенні позовних вимог до нового власника, оскільки належним відповідачем є колишній власник.

Підсумки цієї історії: спроба представників комунальних служб стягнути борг старих власників квартири у новій власниці не вдалася. Більш того, суд зобов’язав комунальників сплатити всі понесені судові витрати. 

12.10.2020

131

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
ВСУ пояснив, як стягнути моральну шкоду з держави

Касаційна палата Верховного Суду України показала громадянам, що «недоторканну» по переконаності багатьох державу, теж можна притягнути до відповідальності! Висновком, що міститься в постанові по справі № 823/782/16 від 15.08.19, КАС ВС «покарав» держорган за неналежний розгляд заяви звичайного громадянина, зобов’язавши орган влади виплатити останньому моральну компенсацію. Передісторія спору полягала в наступному: Відділення виконавчої дирекції Фонду […]

Верховний Суд Нью-Йорка: стягнення боргів з громадянина РФ

Показова для міжнародної судової практики справа бізнесмена Ігоря Мавлянова закінчилася тим, що американський суд визнав судові рішення Москви справедливими. Справа розглядалася в нью-йоркському суді трохи більше року. Чому так далеко від батьківщини відповідача? Тому що саме туди він мігрував після визнання його банкрутом в РФ. Передісторія справи Банк ВТБ двома договорами надав позики одній з […]

Українські суди по максимуму «ріжуть» адвокатські гонорари

Кожен поважаючий себе суддя, вважає своїм обов’язком максимально зменшити адвокатський гонорар. Це «явище» особливо болісне для юристів, що працюють на погодинній ставці. Чому так? Одному Богу відомо! Богу відомо, а правозахисникам – абсолютно незрозуміло, адже закон і практика ВСУ прямо говорять про те, що адвокат з погодинною оплатою має 100% право на отримання всіх належних […]

Побудували будинок? Правильно вводимо його в експлуатацію!

Влада продовжує піклуватися про те, щоб громадяни самі забезпечували себе житлом! Не так давно Мінрегіон роз’яснив нюанси спрощеної процедури будівництва житлового будинку, а тепер на офіційному сайті з’явилася деталізована процедура введення приватних будинків в експлуатацію. Аналізуємо процес! Ключова вимога від якої залежить вся подальша процедура – це те, що будинок повинен бути побудований відповідно до […]

ВСУ завадив банку стягнути недостачу з інкасатора

ВСУ 23.10.19 у справі №522/6582/16-ц оприлюднив правовий висновок щодо неправоти банку, стягувати кошти в рахунок погашення кредитного боргу за неіснуючою кредитним договором. Подробиці розгляду Громадянин-колишній співробітник банку звернувся в суд з позовом до банку про стягнення безпідставно отриманих останнім грошових коштів. Мотивовано позовну заяву було наступним: позивач працював в банку на посаді водія-охоронця-інкасатора; в одному […]

Стягнення на іпотеку – не привід для заборони на виїзд з країни

ВСУ не дозволив банку заборонити своїм боржникам виїжджати за межі України, оскільки в ЦПКУ немає такого заходу забезпечення позовних вимог, як тимчасове обмеження права на виїзд за кордон, навіть якщо щодо іпотечного майна розпочато процедуру звернення стягнення. Короткий огляд обставин справи Банк звернувся до суду з проханням встановити заборону на виїзд за кордон своєму клієнтові […]

lacomics.org