Uk
Залишити заявку

Борги за комуналку не переходять автоматично до нових власників

У разі нестачі коштів на покупку житла, деякі громадяни свідомо йдуть на придбання квартири або будинку «з боргами». За наявності суттєвих заборгованості за комунальні послуги власник готовий продати свою житлову нерухомість з хорошою знижкою.

Розмір такої знижки зазвичай покриває заборгованість з лишком. І всі при цьому задоволені. Колишній власник позбавляється від проблемної нерухомості, яку він вже не в змозі утримувати. Покупці отримують шанс придбати довгоочікуване житло, на яке, здавалося, ще трохи не вистачає грошей.

А що, якщо при покупці житла питання заборгованості за комуналку врегульоване не було? Хто повинен покривати заборгованість старий або новий власник?

Нові власники відзначають новосілля, живуть щасливо кілька тижнів, поки не отримують квитанції з оплати комунальних послуг. А там неочікуваний сюрприз – борг в сумі з безліччю нулів …

Одна справа з такою фабулою дійшло до Верховного Суду. У Постанові ВС / КЦС у справі №686 / 6276/19 від 1 вересня 2020 року визначається чітка позиція вищої судової інстанції.

З чого почалася вся ця історія?

На підставі договору купівлі-продажу від 3 серпня 2018 р жінка придбала квартиру в місті Хмельницькому. Відповідно, з цього моменту вона стала споживачем послуг комунального підприємства «Керуюча муніципальна компанія» «Центральна» Хмельницької міської ради (далі – КП «КМК «Центральна»).

Важливий момент! У договорі купівлі-продажу житла було зазначено, що заборгованість за комунальні послуги (газо-, водо-, електропостачання тощо) на час переходу права власності відсутня.

Отримавши «нежданчик» у вигляді квитанцій з чужими боргами за комуналку, нова власниця квартири звернулася до суду з позовом до КП «КМК «Центральна», в якому просила виключити з її рахунку заборгованість попередніх власників квартири. Позовні вимоги були задоволені Хмельницьким міськрайонним судом.

Що було далі?

КП «КМК «Центральна» була спочатку подана апеляційна, а потім і касаційна скарга. Представники комунальних служб наполегливо хотіли стягнути старі борги з новою власниці квартири.

Верховний Суд розставив всі крапки над «і» в такий спосіб: споживачі зобов’язані сплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично отримували ці послуги. Підкріплена позиція:

  • Ст. 66, 67, 162 Житлового кодексу України
  • П.1 ч.1 і п.5 ч.3 ст.20 Закону України №1875-IV «Про житлово-комунальні послуги» 24.06.2004 р
  • Ст. 382 Цивільного кодексу України

Новий власник майна не зобов’язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд встановить, що він не брав на себе обов’язки по їх сплаті. Договір купівлі-продажу від 3 серпня 2018 р не містить застережень про переведення боргу попереднього власника і згоди кредитора на таку заміну, що узгоджується з положеннями статті 520 ЦК України (заміна боржника в зобов’язанні).

При відсутності відповідної умови в договорі про відчуження нерухомого майна суд повинен відмовляти у задоволенні позовних вимог до нового власника, оскільки належним відповідачем є колишній власник.

Підсумки цієї історії: спроба представників комунальних служб стягнути борг старих власників квартири у новій власниці не вдалася. Більш того, суд зобов’язав комунальників сплатити всі понесені судові витрати. 

12.10.2020

74

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
Особиста іпотечна власність підприємця-банкрута: чи підлягає стягненню?

КГС ВСУ «заступився» за іпотечну квартиру позичальника банку, розмежувавши особисті і бізнес права і обов’язки фізосіб-підприємців, а також обмеживши права стягувачів на це майно. Так, висновком у справі № 922/4404/15, оприлюдненими 04.06.19, ВСУ встановив-підтвердив правило, з якого випливає, що приватне іпотечне майно при ліквідації статусу ФОП не стягується, а підлягає стягненню виключно для погашення того […]

ВСУ прокуратурі – друг і товариш! Не вірите? Читайте!

Розглянута ВСУ справа №638/8636/17-ц від 13.05.2020 було закрита правовим висновком, згідно з яким бездіяльність прокуратури не є доказом заподіяння моральної шкоди, отже, компенсуванню не підлягає! Спочатку позов ініціював громадянин, який вважає, що бездіяльність правоохоронної системи карається? Він вирішив, що стягнення компенсації моральної шкоди з прокуратури, що не захистила його цивільні права – цілком реалізований захід! […]

Побудували будинок? Правильно вводимо його в експлуатацію!

Влада продовжує піклуватися про те, щоб громадяни самі забезпечували себе житлом! Не так давно Мінрегіон роз’яснив нюанси спрощеної процедури будівництва житлового будинку, а тепер на офіційному сайті з’явилася деталізована процедура введення приватних будинків в експлуатацію. Аналізуємо процес! Ключова вимога від якої залежить вся подальша процедура – це те, що будинок повинен бути побудований відповідно до […]

Затримали вихідну допомогу? Сплатіть штраф!

Перше, про що думає кожен громадянин, який залишає старе місце роботи, скільки грошей йому впаде на карту в якості вихідної допомоги. Природно, хоче побільше і це нормально! Роботодавець, який підписує наказ про звільнення, думає про те, як би заплатити менше! І його теж можна зрозуміти! Але, думка обох сторін трудових правовідносин не має абсолютно ніякого […]

Рейдер в судовій мантії і з «корочкою» адвоката, нонсенс? Зовсім ні!

Судді, адвокати та співробітники органів юстиції теж люблять гроші! Іноді для поліпшення свого фінансового благополуччя вони використовують свої зв’язки і повноваження! Деякі знаходять собі прибуткове «хобі», наприклад, займаються рейдерством. Співробітники СБУ розкрили злочинну схему, реалізовану «рейдерами в судових мантіях» за допомогою адвокатів і колишніх співробітників органів юстиції. Схема була простою – на підставі судових рішень, […]

Прописана в будинку бабусі внучка, даруванню – не перешкода!

Бабуся в суді довела своє право дарувати житло, незважаючи на факт реєстрації в ньому маленької внучки! ВСУ висновком у справі №385/1598/18 визначив, що вона не один з батьків і не той, хто його замінює, отже, вільна в праві відчуження! Діло було так! До суду в інтересах малолітньої доньки звернулася її мама. Зажадала визнання договору дарування […]

lacomics.org