Ми допоможемо Вам у:

Нюанси процедури судового стягнення депозитів - вкладникам на замітку!

Корисна інформація для вкладників різних фінансових установ України, які намагаються або бажаючих повернути кошти за депозитними договорами. Показовий приклад того, що навіть якщо на користь клієнта винесено судове рішення, банк все одно може його оскаржити, так як закон на його боці! Про те, як же все-таки повернути гроші, і чому допомога юриста в таких справах необхідна, читайте в кінці публікації!

Показова справа № 6-2001цс15

Кілька клієнтів одного з проблемних українських банків вирішили повернути свої депозитні вклади через суд. Аргументували свої домагання тим, що їм було відмовлено у виплаті залишків коштів після переоформлення депозитних угод через відсутність готівки у відділенні фінансової установи. Дійсно, така позиція юридичної особи є порушенням договірних умов, а відповідно - підставою для стягнення заборгованості в судовому порядку.

 

Суд першої інстанції вимоги вкладників задовольнив, але для банку це рішення не стало остаточним. Справа була переглянута Верховним Судом України і по ньому винесено інше рішення. ВСУ сформував правову позицію, яка говорить, що: «Стягнення вкладу за судовим рішенням неможливо, оскільки в банку введена тимчасова адміністрація»!

Правове обґрунтування позиції

Закон «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» трактує термін тимчасова адміністрація. Це процедура виведення банку з ринку, що вводиться Фондом щодо неплатоспроможних фінустанов і регламентована цим же НПА. Директивно встановлено заборону на стягнення коштів з банківських установ, в яких введена тимчасова адміністрація, способами, не передбаченими цим Законом.

Рішення суду першої інстанції з вказаної в статті справи було прийнято після введення тимчасової адміністрації в банку-відповідача. Це означає, що рішення не підлягає виконанню, оскільки норми Закону № 4452-V є спеціальними в даному випадку, а сам нормативний акт - пріоритетним по відношенню до інших законодавчих актів України.

Так, врегулювання зобов'язальних суперечок між банками і клієнтами в таких випадках може здійснюватися ВИКЛЮЧНО в рамках приписів вищевказаного закону!

Зокрема, стаття 36 цього НПА, ЗАБОРОНЯЄ в період дії тимчасової адміністрації:

  • здійснення задоволення вимог вкладників;
  • примусове стягнення коштів та майна банківської установи;
  • звернення стягнення, накладення арешту на грошові активи і власність фінустанови.

Тимчасовий адміністратор банку, ініціюючи перегляд справи, посилався на постанови ВСУ у справах № 6-48186св14 і № 6-775св15, подробиці яких можна вивчити в Реєстрі судових рішень України.

Допомога юриста в таких справах

Прислів'я «про закон і дишло» ніхто не відміняв! Виходить, що одні судді положення законодавства не врахували і задовольнили вимоги людини, яка справедливо бажає отримати свої вкладення назад! Вкладник зрадів, але рано! Верховні судді, зневаживши гуманізм, а як інакше назвати, то що сталося, визнали правоту того, хто спочатку неправий і процес стягнення заборгованості на користь клієнта призупинили!

Це, звичайно, слова і принцип верховенства права все-таки повинен реалізуватися в кожному цивілізованому суспільстві! Але на кого тоді можна розраховувати звичайному громадянинові, якщо на державу не можна? На допомогу юристів, тільки вони можуть дійсно зробити так, щоб і закон був дотриманий і питання вирішене!

Тому, якщо у Вас виник інцидент з банком - депозитний, кредитний, будь-який іншій, звертайтеся в ЮК «Спікер»! Тут Вам або чесно скажуть про те, що Ваша ситуація безнадійна і Ви припините витрачати гроші і час, оббиваючи пороги інстанцій або ж, допоможуть ефективно врегулювати ситуацію в максимально короткі терміни!

09.02.2015