Ми допоможемо Вам у:

Корисна аналітика. Боржникам житлово-комунальних господарств

Сформований Верховним Судом України під час розгляду справи № 6-931цс15 правовий висновок буде корисний громадянам, які мають заборгованість перед компаніями-постачальниками житлово-комунальних благ.

Інформація про показове стягнення заборгованості

Результатом розгляду справи про стягнення боргу, що виник в результаті несплати за послуги з утримання гаражного боксу і території біля багатоквартирного будинку, стало оприлюднення правової позиції ВСУ. З відповідача, який намагався уникнути погашення боргу разом з нарахованими санкціями, стягнуто заборгованість в повному розмірі і 3% річних та інфляційних втрат.

Так, судом було сформовано правову думку щодо відповідальності за порушення грошового зобов'язання та переривання перебігу позовної давності.

Передумови і наслідки

Процедура розгляду в суді першої інстанції була ініційована компанією, що надає послуги з утримання прибудинкової території до одного з абонентів, що не оплачує їх. Позивач просив стягнення заборгованості, 3% річних та втрат інфляційного характеру.

Суд першої інстанції вимоги задовольнив, але відповідач вирішив оскаржити його, посилаючись на те, що строки позовної давності, роблять виконання судового наказу про стягнення неможливим. ВСУ залишив первинне рішення без змін.

Правове обґрунтування і нормативна база

Сформоване між постачальником і споживачем послуг договірне правовідношення є грошовим зобов'язанням, що регламентуються ЦК України. Тобто на нього діють правила, встановлені ч. 2 ст. 625 ГК, яка визначає спеціальну відповідальність за прострочення зобов'язань.

Стаття 509 цього ж НПА покладає на боржника обов'язок по внесенню платежів за спожиті послуги та надає постачальникові благ право вимагати їх погашення в разі несплати.

Судовий захист постачальника послуг на стягнення заборгованості згідно з чинним законодавством може бути реалізований:

  • У позовному провадженні;
  • Шляхом видачі судового наказу.

Важливо. Подане виконавцем послуг клопотання про видачу судового наказу, перериває перебіг позовної давності!

В ході цієї справи суд першої інстанції судовий наказ про стягнення заборгованості видавав і скасовував. Законодавчо закріплено, що цей документ - особлива форма судового рішення про стягнення (витребування) коштів (майна) за заявою суб'єкта, що має юридичне право вимоги.

З огляду на нормативні вимоги ГК і правові положення ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», ВСУ, задовольнив вимоги постачальника послуг про стягнення заборгованості та штрафних сум. Важливо, що боржник в ході розгляду звертався до суду, апелюючи до висновків інших судів по раніше розглянутим ідентичним справах.

Практика і поради юристів

Самостійне відстоювання інтересів в суді - це непередбачуваний результат, оскільки закон завжди на стороні того, хто вміло ним маніпулює. Щоб уникнути непотрібних витрат часу і коштів, слід точно знати, як саме в конкретній ситуації можна застосувати закон.

Кваліфіковані юристи компанії «Спікер» допоможуть врегулювати спірні інциденти, пов'язані з боргами, в судовому та досудовому порядку. Підкажуть ідеальний варіант поведінки в конкретних обставинах. Дадуть корисні рекомендації з приводу відстрочки виплати боргу або ж подбають про захист Ваших прав при необхідності.

16.02.2016